Štandardné postupy v diagnostike a liečbe bolesti

 
MUDr.Marta Kulichová, CSc., h.doc.
Klinika anesteziologie , intenzívnej medicíny a lieèby bolesti, MFN a JLF UK, Martin
 
definícia
pooperačná bolesť
chronická nenádorová bolesť
nádorová bolesť
neuropatická bolesť
Komplexný regionálny bolestivý syndróm
polyneuropatická bolesť
herpetická bolesť
postherpetická neuralgia
fantómová bolesť
centrálna bolesť
silné opioidy v liečbe bolesti ich použitie a limitácie
 
 
 

Silné opioidy v liečbe bolesti ich použitie a limitácie

Nasledujúci článok je uverejnený v článok v Solene, č. 3 v prílohe je pod 2012 5/3 82-85.

Kulichová M.:
Dlhodobá liečba opioidmi má svoje limitácie

Abstrakt
Kľúčové slová: opioidy, dlhotrvajúca liečba, nežiadúce účinky

Kulichová M.:
Long-term treatment of opioids has its limitations
Summary
Key words: opioids, long-term treatment, side effects

Liečba bolesti prešla za posledných tridsať rokov dramatickým vývojom. Zmenili sa etické princípy, právo na úľavu od bolesti sa stalo základným ľudským právom, naopak ponechať pacienta trpieť bolesťou je klasifikované ako zanedbanie lekárskej povinnosti. Zmenili sa aj liečebné princípy: bol zavedený 3-stupňový vzostupný analgetický rebrík WHO pre nádorovú bolesť, neskôr modifikovaný na 2-stupňový s tým, že je výhodnejší rýchlejší tzv. výťahový („lift up“) postup, s preferenciou silných opioidov, kedže ich nižšie dávky majú menší výskyt nežiaducich účinkov ako vyššie dávky slabých opioidov na 2.stupni rebríka. Boli vypracované zásady liečby prelomovej nádorovej bolesti s aplikáciou nových rýchlo účinných aplikačných foriem fentanylu transmukozálne. Aplikácia silných opioidov sa rozšírila aj na nenádorovú bolesť, dnes sú opioidy indikované u silnej bolesti každej etiológie, rozhoduje len jej intenzita. Zmenil sa aj prístup verejnosti k opioidom. S paletou nových opioidov, variabilitou aplikačných foriem, s novými názvami, síce stigma morfínu neustúpila, ale „náplasť na bolesť“ chce každý...
Analgetické účinky opioidov odstránili utrpenie nespočetných generácií ľudí, čo upevnilo ich miesto v liečbe akútnej a chronickej nádorovej bolesti. Avšak v súčasnosti približne 50% recipientov sú pacienti s chronickou nenádorovou bolesťou, 20% z nich liečbu preruší v dôsledku nežiaducich účinkov.
Práve tie je treba poznať, zohľadniť, eventuálne im predchádzať, ešte pred rozhodnutím o zahájení chronickej liečby opiodmi.
Dosiahnutá kvalita liečby bolesti sa odvodzuje od spotreby opioidov. Zdá sa však, že to nie je najlepší indikátor. Potvrdzujú to skúsenosti z USA, kde zaznamenali v posledných rokoch eskaláciu preskribcie opioidov, 5% svetovej populácie konzumuje až 80% globálnej spotreby opioidov. Počet náhodných fatálnych predávkovaní oficiálne predpísanými opioidmi je dnes vyšší ako príhody spôsobené rekreačným použitím kombinácie heroinu a cocainu (Okie S, 2010). Hovorí sa o sociálnej kríze.
Na Slovensku je preskribcia silných opioidov, s výnimkou morfínu, pod preskribčným obmedzeniam (algeziológ, onkológ, neurológ, reumatológ, ortopéd), táto limitácia vychádza skôr z farmako-ekonomiky či lobistiky ako z vedomostí a skúseností zúčastnených odborníkov používať silné opioidy. V každom prípade, lekár, ktorý predpisuje opioidy, musí poznať ich vedľajšie účinky, tak krátkodobé ako aj dlhodobé, poznať možnosti ako im predchádzať či korigovať a vopred o nich informovať pacienta.

RH Graves uviedol, že ‘opium požiera mužnosť muža’ a v roku 1925 Chirurgická Spoločnosť HS Cumming postulovala, že ‘opium robí z muža ženu’. Katz(7) citoval Charles Bruce, ktorý v roku 1839 referoval, že na ópiu závislí muži v Ázii boli ‘ženskejší ako ženy’(8). Existovalo mnoho správ, že opioidy určitým spôsobom robia supresiu hypothalamicko–hypofyzárnej-gonadálnej osi a majú významný účinok na pohlavné funkcie (7V roku 1895 Reverend).

Literatúra
1. Kuehn BM. : Opioid prescriptions soar: Increase in legitimate use as well as abuse. JAMA 2007, 17: 249.
2. Ballantyne J.C., Pain Clinical Updates, Vol. XVII, is.6, November 2009.
3. Okie S.: A flood of opioids, a rising tide of deaths. N Engl J Med 2010; 363(21): 1981–1983.

* * *
+ prezentácia "OPIOIDY U NENÁDOROVEJ BOLESTI"
+ prezentácia "OPIOIDY NIE SÚ ZLATÉ TEĽA"

 

 
 
 
 
 
 
top