Sekcia intervenčnej algeziológie pri SSŠLB
O Sekcii intervenčnej algeziológie (SIA) pri SSŠLB
Intervenčná algeziológia definovaná ASIPP je disciplína medicíny venovaná diagnostike a liečbe porúch súvisiacich s bolesťou, predovšetkým s aplikáciou intervenčných techník pri zvládaní subakútnej, chronickej, pretrvávajúcej a nezvládnuteľnej bolesti, a to nezávisle alebo v spojení s inými modalitami liečby.
Špeciálne intervenčné techniky zahŕňajú širokú škálu minimálne invazívnych postupov od cieleného injekčného podania liečiv, denervačných techník, regeneratívnu liečbu cez perkutánne endoskopické výkony až po neuromodulačnú liečbu.
Cielom SIA je združovať záujemcov z radov lekárov o intervenčné a neuromodulačné techniky v diagnostike a liečbe chronickej bolesti a vyvíjať sústavnú odbornú činnost a aktivít k širokej popularizácii odboru medzi odbornou verejnosťou.
Vznik SIA pri SSŠLB
Nový vysoko špecializovaný typ diagnostiky a liečby bolestivých stavov s využitím intervenčných techník a ich implementácia do klinickej praxe algeziologických pracovísk v tuzemských podmienkach dal za vznik subšpecializačného pododboru intervenčnej algeziológie. Vznik Sekcie intervenčnej algeziológie (SIA) schválilo dňa 2. 6. 2012 Prezídium Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS) v Slovenskej spoločnosti pre štúdium a liečbu bolesti (SSŠLB).
Výbor Sekcie intervenčnej algeziológie SSŠLB
MUDr. Róbert Rapčan, FIPP, MBA, PhD.
Predseda výboruBardejov
MUDr. Róbert Rapčan, FIPP, MBA, Ph.D., intervenčný algeziológ, popredný medzinárodný špecialista pre miniinvazívnu a endoskopickú liečbu chrbta certifikovaný vo Švédsku, Veľkej Británii, Nórsku, na Slovensku a v Českej republike. V roku 2013 ako prvý lekár zo Slovenska splnil odborné kritériá pre udelenie titulu FIPP (Fellow of Interventional Pain Practice) od svetovej organizácie World Institut of Pain (WIP), ktorým sú deklarované profesijné kompetencie lekára v intervenčných technikách pre liečbu bolesti.
čítať viacMUDr. Juraj Mláka, FIPP, EDRA
Vedecký sekretárKošice
MUDr. Juraj Mláka, atestovaný algeziolog a špecialista v intervenčnej liečbe bolesti, je držiteľom prestížnej medzinárodnej certifikácie FIPP (Fellow of Interventional Pain Practice) udelovanej svetovou organizáciou World Institut of Pain (WIP). Certifikácia je potvrdením profesíjnych kompetencií lekára vo výkone miniinvazívnych a endoskopických techník pri liečbe bolesti a opravňuje k ich výkonu (spolu s národnou licenciou) po celom svete.
čítať viac
Edukácia a terapeutické štandardy
V tejto sekcii nájdete oficiálne dokumenty súvisiace s procesom edukácie v odbore algeziológie a relevantné terapeutické štandardy.
- Štandardné postupy: Vertebrogénna bolesť chrbta schválené Ministerstvom zdravotníctva SR s účinnosťou od 1. 7. 2022
- Vestník Ministerstva zdravotníctva | Osobitné vydanie – štandardy pre vzdelávanie vydané dňa 15. decembra 2022, ročník 70
Certifikovaná pracovná činnosť
Rozvojom subšpecializácie intervenčnej algeziológie v čase bola s cieľom zavedenia systematického vzdelávania a certifikácie kompetencií v intervenčných technikách v súčinnosti so SIA, SSŠLB, Slovenskou neurochirurgickou spoločnosťou (SNS) a Slovenskou rádiologickou spoločnosťou (SRS) vytvorená koncepcia postgraduálneho certifikačného programu pre pracovnú činnosť „Neurointervenčná liečba bolesti“.
Inštitúcie a partnerské organizácie a pracoviská
Vzhľadom na to, že ide o stále sa rozvíjajúcu oblasť, je dôležité, aby lekári ako aj pacienti mali o oblasti intervenčnej liečby bolesti a jej možnostiach dostatok informácií.
Lekári, ktorí sa venujú intervenčnej algeziológii, sú zastúpení radom organizácií, ktoré sa venujú rozvoju, propagácii a podpore informovanosti o intervenčných techníkách zvládania bolesti.
Odborné publikovanie a klinické štúdie
Aktuality a udalosti
Slovenský algeziológovia inštruktormi workshopu v Aberdeen - Škótsko
Medzinárodný kadáverový workshop intervenčnej liečby bolesti s účasťou slovenských špecialistov MUDr. Róberta Rapčana, FIPP, MBA, PhD., a MUDr. L’ubomíra Poliaka, FIPP ...
čítať viacMedzinárodný summit o bolesti na Menorke
Slovenská algeziológia mala zastúpenie na stretnutí svetových lídrov v oblasti liečby bolesti počas celosvetového vrcholového stretnutia Menorca World Summit of Pain Medicine.
čítať viacNové vysokoškolské skriptá Autonómny nervový systém v klinickej praxi
Autormi publikácie sú MUDr. Ladislav Kočan PhD, FIPP, MUDr. Róbert Rapčan FIPP, MBA, PhD. a MUDr. Dušan Rybár PhD.
čítať viac