CHRONICKÁ NENÁDOROVÁ BOLESŤ
Definícia
Chronická bolesť môže začať ako akútna, pretrváva však dlho potom ako poškodenie skončilo. Bez ohľadu na to, či je príčina alebo ide o bolesť bez zrejmej organickej podstaty, chronická bolesť prestáva byť symptómom ochorenia a stáva sa samostatnou chorobou.
Terapia
Liečba takejto bolesti je najobtiažnejšia, výsledky najhoršie, aj preto musí byť komplexná a najviac sa tu využíva multidisciplinárny prístup s dôrazom na rehabilitačno-relaxačné postupy.
Všeobecné zásady
- Eliminovať užívanie analgetík, hlavne návykových opioidov a sedatív.
- Chrániť pacienta pred ďalšími diagnostickými a terapeutickými invazívnymi postupmi, ktoré ďalej invalidizujú pacienta a často zhoršujú bolesť.
- Naučiť ho samoovládanie bolesti a stresu.
- Redukovať potenciálne emočné zdroje chronickej bolesti, zlepšiť náladu a spánok, odstrániť depresiu, maximalizovať vlastnú účasť a zodpovednosť pacienta pri kontrole bolesti.
- Orientovať pacienta na zvýšenie aktivity, snažiť sa o návrat do práce, k domácim pracovným aktivitám a koníčkom, zachovanie funkčnej výkonnosti a možnej kvality života, zníženie invalidizácie pacienta.
A Farmakologický postup
Antidepresíva
- prednosť majú lieky s menšou incidenciou nežiaducich účinkov:
- SSRI : fluvoxamín 25-100mg/deň, fluoxetín 5-10mg/deň, paroxetín 5-10mg/deň, sertralín 25-100mg/deň, citalopram 5-20mg/deń
- Atypické antidepresíva: trazodon 50-200mg/deň, venlafaxín 37-200mg/deň
- RIMA: moklobemid 100-300mg/deň
- Tricyklické antidepresíva: amitriptylín 12,5-75mg/deň, dozulepín 12,5-100mg/deň, imipramín 12,5-75mg/deň
- Sekundárne amíny: dezipramín 12,5-75mg/deň, klomipramín 25-100mg/deň, maprotilín 12,5-75mg/deň.
Zásady aplikácie analgetík
- Postup je podľa vzostupného analgetického rebríka SZO, uprednostňujú sa retardované formy analgetík, s najmenšou incidenciou vedľajších účinkov.
- Opioidy možno aplikovať len po zlyhaní všetkých racionálnych alternatívnych postupov liečby bolesti alebo pri intolerancii nežiaducich účinkov analgetík nižšieho stupňa, indikácia je v kompetencii špecialistu - algeziológa.
B Nefarmakologické postupy (vyžadujú špecialistu):
- Neuromodulačné techniky - konvenčná TENS, ektroneurostimulácia, akupunktúra, vibračná terapia, kryoterapia, atď.
- Fyzikálna liečba a liečebná rehabilitácia, postupy muskuloskeletálnej medicíny, masáže, aplikácia tepla, chladu, elektro a vodo liečba, ortotika, liečba prácou atď.
- Psychosociálne intervencie - psychoterapeutické a relaxačné techniky, autogénny tréning, biofeedback, hypnoanalgéziia, skupinová terapia.
- Edukácia pacienta musí byť súčasťou liečby bolesti: je potrebné vysvetliť podstatu bolesti, ako aj skutočnosť, že často nemožno a ani nie je nevyhnutné presne identifikovať príčinu bolesti, ktorú nemožno odstrániť, naviac takýto postup môže viesť k ďalšiemu poškodeniu a zhoršovaniu bolesti.
|