BOLESŤ I. Definícia
- Bolesť je nepríjemný pocit alebo emocionálny zážitok spojený so skutočným alebo možným poškodením tkaniva, alebo popisovaný v termínoch takéhoto poškodenia.
- Na základe patofyziológie rozlišujeme bolesť nociceptívnu, neuropatickú a psychogénnu, podľa trvania akútnu a chronickú, podľa etiológie nádorovú a nenádorovú.
II. Diagnostika Bolesť je vždy subjektívna, neexistuje neuropsychologický ani chemický test, ktorým by ju bolo možné odmerať. Diagnostika je založená na komplexnom prístupe. A. Podrobná anamnéza bolesti
- Lokalizácia
- Kvalita
- Šírenie
- Intenzita - na určenie intenzity bolesti sa používajú vizuálne analógové, verbálne a numerické stupnice (obr.1), ich použitie sa ďalej rozširuje aj na hodnotenie úľavy bolesti vo vzťahu k ordinovanej liečbe.
- Trvanie a vývoj
- Zmierňujúce a zhoršujúce faktory
- Predchádzajúca liečba bolesti a jej účinnosť
- Vplyv bolesti na ostatné fyzické a sociálne funkcie
B. Fyzikálne a neurologické vyšetrenie
- Vyšetrenie miesta bolesti
C. Psychosociálne hodnotenie III. Terapia
- Význam jednotlivých druhov bolesti je pre pacienta aj lekára rôzny, rozdielne sú aj terapeutické postupy a ciele liečby:
- u akútnej bolesti je cieľom odstránenie bolesti a návrat do práce, zvláštny dôraz je kladený na prevenciu vzniku chronickej bolesti
- u nádorovej bolesti je cieľom zmiernenie bolesti a zlepšenie kvality života
- u chronickej nenádorovej bolesti, pretrvávajúcej organické poškodenie, je to fyzická rekondícia a/alebo vysadenie analgetík, naučiť pacienta akceptovať tolerovateľnú bolesť.
|