Vážené kolegyne, kolegovia, milí priatelia a priaznivci algeziológie,
dovoľte mi, aby som vás v mene SSŠLB a organizačného výboru kongresu srdečne pozvala na XXIII. Česko - Slovenské dialógy o bolesti a súčasne už XXIX. Slovenské dialógy o bolesti, ktoré sa budú konať 6.- 8.októbra 2022 vo Zvolene v hoteli TENIS. |
Zvolen je jedným z najstarších miest na Slovensku. Jeho územie, situované na sútoku riek Hrona a Slatiny, v juhozápadnej časti malebnej Zvolenskej kotliny bolo pre svoju výhodnú geografickú polohu i priaznivé prírodné podmienky osídlené už v praveku. V stredoveku ním viedla významná diaľková cesta, ktorá priniesla pôvodnej osade dôležitú obchodnú funkciu, čo vytvorilo podmienky na vznik a rozvoj budúceho mesta. Význam osady potvrdil panovník Belo IV. privilégiami už okolo roku 1238. Vzácnu minulosť mesta a najmä časté kráľovské pobyty v stredoveku dnes pripomínajú jeho najvýznamnejšie historické dominanty – Zvolenský zámok a Pustý hrad. Národná kultúrna pamiatka Zvolenský zámok, vznešene osadená na miernom návrší nad námestím, patrí medzi najväčšie skvosty stredovekej architektúry na Slovensku. V 60. rokoch 20. storočia bol komplexne zrekonštruovaný a od roku 1969 má v jeho priestoroch stále expozície Slovenská národná galéria. Ďalšou významnou národnou kultúrnou pamiatkou na území Zvolena sú zrúcaniny Pustého hradu – niekdajšieho sídla zvolenského kráľovského komitátu, nachádzajúce sa 2 km juhozápadne od mesta. V okolí hradu nájdete mnohé náučné chodníky oboznamujúce návštevníkov s historickými a prírodnými zaujímavosťami.
Centrálnym priestorom mesta je Námestie Slovenského národného povstania s pešou zónou, ktoré svojou rozlohou patrí medzi najväčšie v strednej Európe. Dominuje mu gotický rímskokatolícky farský Kostol svätej Alžbety zo 14. Storočia a evanjelický Kostol svätej Trojice, ktorý vznikol postupnou prestavbou meštianskeho domu. Námestie je po oboch stranách lemované historickými meštianskymi domami, z ktorých najstaršie pochádzajú z 15. storočia. S novodobými dejinami mesta sú spojené Pomník padlým vojakom Sovietskej armády a Pomník padlým v SNP „Valaška“. Po rozsiahlej rekonštrukcii v rokoch 2002 – 2008 žije námestie ruchom spoločenských stretnutí a poskytuje priestor na promenádovanie, zábavu i oddych. Jeho pôvab dotvára mestská zeleň spolu s historickým Parkom Ľudovíta Štúra na jeho severnej strane. Juhozápadne od námestia je situovaný Park Ing. Š. Višňovského, v ktorom je vystavená maketa pancierového vlaku, vyhotoveného počas SNP vo zvolenských železničných dielňach.
Niekdajšie kráľovské mesto Zvolen postupne zmenilo svoj vzhľad a v súčasnosti je moderným mestom, ktoré sa rýchlo rozvíja a rastie. Je administratívnym, ekonomickým a kultúrno-spoločenským centrom okresu a sídlom viacerých inštitúcií verejnej a štátnej správy. Mesto patrí k priemyselne vyspelejšej severnej časti Banskobystrického kraja, s rozvinutým strojárskym, drevospracujúcim, stavebným a potravinárskym priemyslom a vzhľadom na svoju výhodnú geografickú polohu je aj dôležitým uzlom cestnej a železničnej dopravy, s medzinárodným letiskom Sliač vo svojej blízkosti. Zvolen je vnímaný aj ako významné stredisko vzdelania a vedy so sieťou škôl a vedecko-výskumných pracovísk. Je sídlom Technickej univerzity, ktorá ako jediná na Slovensku vychováva špecialistov v lesníckych a drevárskych odboroch.
Kongres v našom meste sa bude zaoberať Aplikáciou najnovších poznatkov o bolesti do praxe, Nádorovou bolesťou, Nenádorovou bolesťou, Paliatívnou medicínou, Intervenčnou algeziológiou a Ošetrovateľskou starostlivosťou v algeziologií. V intervenčnej liečbe bolesti a paliatívnej medicíne, chceme poskytnúť priestor pre naše sekcie. Náš výbor považuje za potrebné a prínosné poskytnúť priestor odborníkom vo všetkých vymenovaných oblastiach.
Vážení kolegovia, veríme, že v našom meste zažijete príjemné chvíle a popri kvalitnej odbornej časti programu sa nám podarí vytvoriť pre Vás priestor na zoznámenie sa s históriou, súčasnosťou a kultúrou nášho mesta.
Prajeme si, aby ste si z kongresu odniesli veľa pekných a prínosných zážitkov z odborného, ale aj spoločenského programu a aby ste načerpali veľa nových síl.
MUDr. Jana Zdechovanová
Predseda organizačného výboru