MUDr. Alena Nejdková:

Kožné oddelenie NsP Žilina         

  

Diagnostika a klinický obraz herpes zoster

   

-          herpes zoster, zona,  shingles,  gurtel rose,  plazivec pásový

grécke slovo, zoster znamená pás, ochorenie známe už v staroveku

Pásový opar - je akútne vírusové ochorenie DERMO-NEURO-GANGLIO-RADICULO-MYELITIS.

         Už v r.1848 von Bärensprung dokázal, že sídlom infekcie sú spinálne gangliá, s postihnutím zadných senzitívnych koreňov. Podľa Feyertera – v rozsahu 1 postihnutého segmentu kože - môžu byť postihnuté aj vnútorné orgány.

         Ochorenie je vyvolané vírusom varicella-zoster (VZV).Vírus zosteru sa považuje za identický s vírusom varicelly.

         Varicella je primárnou infekciou  neimunizovaného organizmu vírusom a jeho hematogénnym rozsevom. Zoster vzniká buď reaktiváciou vírusu, ktorý zostal latentne fixovaný na zadné senzitívne korene spinálnych ganglií, alebo reinfekciou už imunizovaného organizmu.

      

         Varicella-zoster-virus (VZV) patrí do skupiny alfa vírusov. Je to oválne, alebo okrúhle teliesko veľkosti 150 až 200 nanometrov

 

Faktory, ktoré znižujú lokálnu, alebo celkovú rezistenciu sú:
-miestne (úraz, poranenie nervu, rtg žiarenie, fototoxická reakcia po UV)
-celkové (toxické vplyvy, šok)

INCIDENCIA

1,3-5 na 1000 imunokompetentných osôb

20-40 na 1000 imunodeprimovaných osôb

Ochorenie sa vyskytuje  po celom svete, sporadicky po celý rok, viac v staršom veku, o niečo častejšie u mužov ako u žien.

V detskom veku sa zoster pozoruje vzácne, čo sa vysvetľuje prebratou imunitou od matky, alebo po prekonanej varicelle.

   

EPIDEMIOLÓGIA

Kontagiozita je malá, ochorenie zanecháva imunitu.

Prípady zosteru sa vyskytujú izolovane, niekedy však v malých epidémiach. Môže byť erupcia zosteru  dospelých pri kontakte s detskou varicellou, alebo epidémia varicelly v rodine po kontakte s dospelým zosterom.

Infekcia Varicella-zoster-virus postihuje viac imunodeprimovaných, kde je aj riziko disseminácie.

   

KLINIKA

        Zoster je charakterizovaný erupciou vezikulóznych morf, situovaných unilaterálne, segmentálne usporiadaných, pričom v strednej časti môžu presahovať líniu viac do plochy. Ochorenie je sprevádzané bolesťou.  

        Inkubačná doba 7-18 dní, prodromálne bolesti v inervačnom dermatóme postihnutého nervu môžu imitovať iné orgánové ochorenie (appendicitídu, koliku biliárnu i renálnu, IM). Teploty, triaška, vyčerpanosť, únava, nechutenstvo, nausea, vomitus.

        Na ohraničených plochách sa vytvorí jedna alebo viac skupiniek vezikúl, obkolesených zápalovým lemom, usporiadaných unilaterálne v oblasti dermatómu, v čiarach štiepiteľnosti. Vezikuly sú číre, napnuté, perlovité – veľkosti špendlíkovej hlavičky, až zrnka ryže. Niektoré izolované, niektoré splývajú.

        V následujúcich 2-3 dňoch sa výsev vezikúl ukončí, neskôr sa zakaľujú, obsah je sivo-žltý. V priebehu týždňa zasychávajú, vznikajú krusty, ktoré obyčajne po 2-4 týždňoch odpadnú. V nekomplikovaných prípadoch sa hoja prechodnou pigmentáciou, alebo drobnými belavými jazvičkami. Regionálne uzliny bývajú zväčšené v príslušnej drenážnej oblasti. V prípade nekrotizujúceho zápalu, alebo druhotnej infekcie sú jazvy väčšie, usporiadané herpetiformne - ako reziduum po prekonanom ochorení.

        Bolesť predchádza erupcii v 40% 2-5 dní, popisuje sa ako silná, pálivá, niekedy zvieravá s nočnými paroxyzmami. Neuralgie sa stupňujú až do neznesiteľnej bolesti, väčšinou nemusia mať vzťah k rozsahu ev. intenzite erupcie.

        Faktory zhoršujúce zosteriformné bolesti: vyšší vek, psychická labilita, lokalizácia, stav nervového systému (napr. diabetická polyneuropthia), imunodeprivácia.

Bolesť môže pretrvávať i po úplnom odhojení týždne, mesiace alebo roky (postherpetická neuralgia).

    

LOKALIZÁCIA

        Charakteristická je lokalizácia ložísk v priebehu nervov a jeho vetvenia. Takmer vždy unilaterálne, väčšinou je postihnutý iba jeden segment. Vzácne bývajú prejavy obojstranne (zoster duplex), alebo pri jednostrannej lokalizácii presahujú 2 i 3 segmenty.

        Zoster sa najčastejšie postihuje thorakálny, alebo lumbálny segment. Hrudník 51%   Lumbosakrálna oblasť 12%   Cervikálna oblasť a trojklanný nerv l0 % .  Disseminácia v 2%  

    

         Pri zlyhávaní imunitného systému – vyšší vek, neoplázie, hemoblastózy, DM, TBC, alebo iné prejavy imunitnej nedostatočnosti - dochádza ku generalizácii zosteru. Prejavy pripomínajú varicellu.

        Sú aj frustné formy zosteru ( u mladších pacientov), ktoré sa prejavujú len začervenaním kože s drobnými pľuzgierikami, pripomínajúcimi herpes implex, s nevýraznou, alebo chýbajúcou bolesťou.

     

ZRIEDKAVO

Zoster sine exanthemate

Zoster bullosus - vezikuly môžu byť veľkosti až vlašského orecha

Zoster haemorrhagicus - dochádza ku krvácaniu do vezikúl.

Zoster gangraenosus - gangrenózne zmeny spodiny, vzniká ulpievajúca hnedočierna crusta, hojenie jazvou

Zoster bilateralis - obojstranný výskyt

Zoster multiplex - postihuje viac segmentov

Zoster generalisatus sive varicellosus - okrem základnej lineárnej erupcie je generalizácia vezikúl po celom tele

     

         Pri nekompletnej  imunite, alebo sekundárne imunitnom deficite sa Zoster vyskytuje často. Prebieha pod ťažším obrazom, nekrotický, generalizovaný, alebo recidivujúci. Najneobvyklejší priebeh je u pacientov nakazených HIV.  

         Segmentálna, alebo neurálna teória dokazuje, že sa nájdu tumory (aj benigné), prípadne zápalové zmeny na orgánoch, ktoré spadajú do postihnutého segmentu.

         Rizikoví pacienti (starý vek, imunosupresívna liečba, imunodefekt) musia byť kompletne vyšetrení, aby sa zistila možná základná choroba. Pri generalizácii Z. je treba myslieť na m. Hodgkin, leukémiu, iné orgánové neoplázie.

        Vezikuly s červeným lemom sa vyskytujú aj mimo postihnutý segment. Niekedy dochádza ku generalizácii, ktorá imituje varicelliformný exanthém (obraz mapy hviezdnej oblohy) s celkovou alteráciou stavu.  Alebo vznikajú tmavohnedé príškvary, nekrotické ulcerácie, ktoré sa ťažko hoja, zanechávajú jazvy.

      

ZVLÁŠTNOSTI:

Zoster tváre: N.trigeminus (V)

Zoster ophthalmicus-I.vetva n.trigeminu (n.frontalis, n.lacrimalis, n.nasociliaris)

 Býva často hemoragický až gangrenózny s regionálnou lymfadenitídou. Podľa priebehu jednotlivých nn. je postihnuté: kapilícium, polovina čela, oftalmická zóna.  

 Oftalmická zóna.

Viečko, okolie oka - aj vzdialenejšie sú silno začervenalé, edematózne, silné neuralgie. Fotofóbia, lakrimácia.

Pri postihnutí n. nasociliaris dochádza k očným komplikáciam - conjunctivitis, uveitis anterior, keratitis, episcleritis, iridocyclitis, perforatio corneae.

Paralýza okulomotorických nervov až v 2O%.

 

Zoster II+III.vetvy n.trigeminu  (n.maxillaris, n.mandibularis)

Postihnutie ústnej sliznice, jazyka a podnebia  jednostranne - belavé, aftoidné ploché erózie - herpetiformne usporiadané  na červenom zapálenom podklade.  

 

Zoster oticus  

Postihuje ušnicu a jej okolie, v prípade postihnutia vnútorného ucha - lézia n. acusticus. Otalgie, lézia sluchu, porucha rovnováhy. Obrna n. facialis. Niekedy meningeálne príznaky, meningitídy, encefalitídy.  

Zoster glossopharyngealis  (IX)

Postihnutie jednostranné - mandle, podnebie, jazyk. Bolesti hrdla, deglutinačné obtiaže, otalgie.  

   

Dif.dg:

Pri počiatočných neuralgiách - neuritída, cervikokraniálny syndrom, prolaps disku, angina pectoris, IM, renálna , biliárna kolika, appendicitída.

Zoster sine exanthemate.

Herpes simplex - nie je segmentálne usporiadanie, bez bolesti a teplôt, recidivuje vždy na tom istom mieste.  

Zoster incipiens – impetigo, erysipelas, dermatitis acuta, eczema microbicum  

Eczema herpeticatum, eczema vaccinatum.

Zoster mucosae oris – stomatitis aphthosa

Zoster genitalis – ulcus molle.

Zoster generalisatus – varicella, papulopustulózny syfilid, bullózny exanthém  

   
   
     

späť na začiatok  strany...