|
Číslo: SZS 1294/97 Dňa: 1. júna 1998 Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky podľa § 74 ods. 1 písm. a) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 227/1994 Z.z. o zdravotnej starostlivosti vydáva túto koncepciu:
|
Definícia odboru Liečba bolesti - algeziológia je nadstavbový medicínsky odbor, nad základnými odbormi vnútorné lekárstvo, anesteziológia a intenzívna medicína, pediatria a neurológia. Na základe poznatkov základného a aplikovaného výskumu zabezpečuje na interdisciplinárnom princípe špecializovanú zdravotnú starostlivosť pozostávajúcu z komplexnej diagnostiky, prevencie a racionálnej liečby tých bolestivých syndrómov, ktoré nereagujú na zaužívané liečebné postupy, pretrvávajú napriek odstráneniu príčiny alebo sú dôsledkom v súčasnosti nevyliečiteľných ochorení. Algeziológia sa zaoberá riešením akútnej, chronickej a nádorovej bolesti, ako rozdielnych klinických jednotiek s odlišnými patofyziologickými mechanizmami, ktoré podmieňujú rozdielne východiská liečby a diferencované liečebné postupy.
|
Náplň práce a pracovníci odboru
Pracoviská liečby bolesti (ďalej len “LB”) sú určené predovšetkým pre pacientov, u ktorých:
Na pracoviskách na liečbu bolesti sú zaraďovaní pracovníci do nasledujúcich funkcií:
|
Charakteristika jednotlivých typov pracovísk LB I. typ: Ambulancia na liečbu bolesti Je to samostatná ambulancia s užším zameraním vhodná pre samostatne pracujúceho lekára, algeziológa alebo lekára v špecializačnej príprave na získanie nadstavbovej atestácie z algeziológie. Pôsobí v rámci štátneho alebo neštátneho zariadenia samostatne alebo ako súčasť ambulantného alebo lôžkového oddelenia. Ambulancia nezabezpečuje interdisciplinárny prístup.
II. typ: Ambulancia na liečbu bolesti s denným stacionárom Pracovisko je určené na ambulantnú liečbu chronickej a nádorovej bolesti. Činnosť sa zameria na komplexné patofyziologické syndrómy. Základom práce je interdisciplinárny prístup v liečbe bolesti, ktorý koordinuje a riadi vedúci lekár s nadstavbovou atestáciou z algeziológie. Pôsobí v zdravotníckom zariadení štátnom alebo neštátnom, buď samostatne alebo ako súčasť lôžkového oddelenia. Súčasťou je denný stacionár na diagnostiku a ambulantné liečebné výkony.
III. typ: Oddelenia a kliniky liečby bolesti Oddelenie liečby bolesti sa zriaďuje ako lôžkové zariadenie. Súčasťou oddelenia je ambulancia na liečbu chronickej bolesti, ktorá má denný stacionár. Charakteristickou črtou práce na tomto type oddelenia je interdiciplinárna diagnostika a liečebný program, na ktorom sa podieľa tím odborníkov. Poskytuje najkomplexnejšiu diagnostiku a liečbu akútnej a chronickej bolesti v ambulantnej a lôžkovej zložke. Oddelenia liečby bolesti, na ktorých sa realizuje ďalšie vzdelávanie lekárov, sa označujú ako kliniky. Združujú liečebno preventívnu , výskumnú a výchovnú činnosť. V jednotlivých typoch zariadení sa zriaďujú tieto typy pracovísk liečby bolesti: NsP I. typu: ambulancie na liečbu bolesti (I.typ) NsP II. typu: ambulancie na liečbu bolesti s denným stacionárom (II. typ) NsP III. typu: oddelenia (kliniky) na liečbu bolesti (III. typ) Pracoviská na liečbu bolesti v detskom veku pôsobia ako fakultatívna súčasť každého z uvedených 3 typov pracovísk.
|
Vybavenie pracovísk Technické vybavenie zahŕňa prístroje a pomôcky určené na diagnostiku a liečbu bolestivých stavov. Priestorové vybavenie: Ambulantná časť: pozostáva zo súboru miestností v jednom priestorovom celku. Slúžia na vstupné a kontrolné vyšetrenia a na liečebné výkony, vrátane invazívnych postupov. Ak súčasťou ambulantnej časti je denný stacionár, je zriaďovaný vo forme lôžok pre pacientov, ktorých možno diagnostikovať a liečiť ambulantne s následným krátkodobým sledovaním.
Lôžková časť: okrem priestorov na hospitalizáciu pacienta musí spĺňať hygienicko epidemiologické požiadavky pre bezpečné vykonávanie invazívnych metodík (zákroková miestnosť s možnosťou RTG skiaskopie a základnej resuscitácie), ďalej skladovacie, šatňové a administratívne priestory. Vzhľadom na to, že psychiatrické a psychologické postupy patria medzi základy liečby chronickej bolesti, je potrebné vytvoriť priestory na individuálnu prácu s pacientom. Klinické pracoviská majú navyše priestory a techniku na výuku a výskum.
|
Odborné riadenie odboru algeziológie Odbor algeziológie odborne a metodicky riadi MZ SR v spolupráci s hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky pre algeziológiu a v spolupráci s krajskými odborníkmi pre algeziológiu. MZ SR ustanovuje na návrh hlavného odborníka poradný zbor pre odbor algeziológia, ktorého členmi sú krajskí odborníci a ďalší významní pracovníci v odbore. Náplň činnosti hlavného odborníka MZ SR a krajských odborníkov vyplýva zo smerníc Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky uverejnených pod č. 9/1997 Vestníka Ministerstva zdravotníctva SR o odbornom usmerňovaní zdravotníckej starostlivosti. Pri riadení odboru spolupracuje hlavný odborník a krajskí odborníci s príslušnou lekárskou spoločnosťou SSŠLB a príbuznými spoločnosťami pôsobiacimi samostatne alebo v rámci SLS.
|
Spolupráca s inými odbormi Odbor liečby bolesti - algeziológia úzko spolupracuje s odbormi, ktoré majú čiastočne v náplni liečbu bolesti (anesteziológia a intenzívna medicína, neurológia), alebo s odbormi, ktoré sa jej špecializovaným spôsobom čiastočne venujú (neurochirurgia, vnútorné lekárstvo, pediatria, akupunktúra a psychiatria). Úzko spolupracuje s odbormi klinickej onkológie a rádioterapie a všeobecného lekárstva, hlavne v diagnostike a liečbe onkologickej bolesti. Úzko spolupracuje s odbormi fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v liečbe pacientov s chronickou bolesťou, s cieľom znovuobnoviť aktivity zodpovedajúce ich funkčnej kapacite, veku a sociálnemu postaveniu. Spolupracuje s chirurgickými odbormi pri liečbe akútnej bolesti (pooperačná, poúrazová a pôrodná analgézia).
|
Vzdelávanie a vedecko - výskumná činnosť Špecializácia z liečby bolesti - algeziológia je povinná pre lekárov pracujúcich na pracoviskách na liečbu bolesti. |
Táto koncepcia nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia. Minister: MUDr. Ľubomír Javorský, v.r.
|