MUDr. Alexej PEDAN, Trenčín
Paliatívna starostlivosť a rehabilitačná medicína? Zdanlivo na prvý pohľad protirečivosť pojmov, obsahu medicínskych odborov v zaužívaných predstavách. V modernej geriatrii má rehabilitácia pri udržiavaní kvality života do posledných chvíľ dnes už nezastupiteľné miesto, a preto sa domnievam, že mnohé poznatky z geriatrickej rehabilitácie je potrebné preniesť i do paliatívnej starostlivosti o pacientov vekovo mladších, ako aj pre našich Hospicových pacientov. Vieme dobre, že paliatívna starostlivosť nie je len algeziológiou na vysokom stupni odbornosti ani iba spiritualistická príprava na vyrovnaný dôstojný odchod zo života. Zahrňuje v sebe od okolia i každodenné všedné, únavné, často dlhodobé ošetrovateľstvo s nekonečnou trpezlivosťou. Toto je, dovolím si povedať, prevažná a ťažšia časť paliatívnej starostlivosti. Môže byť však aspoň trochu uľahčená pre ošetrujúci personál i rodinných príslušníkov zaangažovaných do ošetrovateľstva, ak zaradíme určité prvky pohybovej liečby do denného liečebného a ošetrovateľského programu pacienta.
Cieľom tejto pohybovej liečby v paliatívnej starostlivosti určite nie je urýchlený návrat do života a práce, ale čo najdlhšie udržanie pacientovej sebestačnosti alebo aspoň schopnosti pacienta aktívne spolupracovať pri všedných denných činnostiach /DLA/ Napr.: Prejsť niekoľko krokov v doprovode druhej osoby na WC a za ďalšími hygienickými úkonmi, pohybovou aktivitou na posteli predchádzať vzniku dekubitov, nástupu predčasnej inkontinencie, obstipácie a vyššieho stupňa osteoporózy z inaktivity. Spolupracovanie pacienta pri úkonoch dennej hygieny a vyprázdňovania vedia oceniť ošetrovatelia a sanitárky, ktorí, vieme z praxe, vytvárajú prostredie dôstojného alebo nedôstojného dožívania i veľkých osobností v našich nemocničných inštitúciách. Je preto záujme ako pacienta, tak i ošetrovateľského teamu, aby si pacient zachoval a udržiaval minimálnu fyzickú zdatnosť a mobilitu pri žití a bytí na posteli.
Z týchto dôvodov sme pred desiatimi rokmi na rehabilitačnom odd. vysunutého pracoviska Geriatrickej kliniky v Lehniciach vypracovali a schematicky nakreslili niekoľko jednoduchých úkonov pohybovej liečby na posteli. Tieto úkony, pokiaľ ich pacienti pravidelne robili, mali mimoriadny význam a efekt. Niektorí ich boli schopní urobiť i pár hodín pred exitom. Táto "každodenná ranná liečba pohybom" na posteli visela zarámovaná v každej izbe v slovenskom i maďarskom jazyku, aby to bolo bližšie aj geriatrickým pacientom maďarskej menšiny.
K pohybovej liečbe na posteli musia byť pacienti motivovaní okolím a okolie svojim záujmom a sledovaním i malých úspechov imobilného pacienta nemá šetriť povzbudením a pochvalou. Som presvedčený, že pri súčasnej renesancii paliatívnej a Hospicovej starostlivosti tieto liečebné cviky nájdu svoje uplatnenie, a tým aspoň trocha umožnia prežiť posledné týždne našim pacientom kvalitnejšie a dôstojnejšie.
Obr.č.1. Súbor siedmych cvičení na posteli s popisom v slovenskom a maďarskom jazyku, ktoré viseli zarámované na každej izbe. Majú sa robiť ráno po prebudení sa.
Obr.č.2. Forsírované pohyby v MTP kĺboch oboch nôch. Budenie hlbokej proprioceptívnej aferentácie s periférie nôh, aktivovanie drobných svalov planty, príprava nožnej klenby pre prvé kroky v správnom napružení.
Obr.č.3. Plantárna a dorzálna flexia v TC kĺboch ľahko stupňovaná plus cirkumdukcia v TC kĺboch pripravuje váhonosné artroticky zmenené kĺby ku zaťaženiu váhou tela. Súčasne je aktivovaný venolymfatický návrat svalovou lýtkovou pumpou. Antitrombotizačný efekt a sludging effekt na erytrocyty.
Obr.č.4. Posúvanie planty po drsnej plachte nabudzuje plantárnu kožnú povrchovú propriocepciu dôležitú pre nevyhasínanie reflexov potrebných k istejšej chôdzi.
Obr.č.5. Voľné pohyby v KK a BK striedavo s elevovanou DK sú prípravou pred gravitačným zaťažením ako aj miernou prípravnou mobilizáciou lumbosakrálnych úsekov chrbtice pred vertikalizačným zaťažením.
Obr.č.6. Aktivovanie svalovej lýtkovej pumpy s elevovaným predkolením je výdatným antiedematickým cvikom.
Obr.č.7. Rehab. prac. nacvičené bráničné dýchanie robiť aj niekoľkokrát denne pre aktivovanie črevnej peristaltiky ako i hepatálnej a subhepatálnej cholekinetiky často stagnujúcej u dlho ležiaceho pacienta.
Obr.č.8. Elevácia panvy z ľahu na chrbte aktiváciou a kontrakciou komplexu mm. erectores trunci, mm glutei maximi so súčasným opretím lakťov do podložky- matraca a záhlavia do podušky- podhlavníka. Zdôrazňujeme súčasné stiahnutie zvieračov panvového dna spolu s gluteálnymi svalmi. Účinok: Antidekubitálne efektívne cvičenie. Prerušovanie tlakovej dysestézie z ležania, aktívna hyperemizácia. Uľahčovanie výmien plienok, podkladania misy a kondičné udržiavanie extenzorového svalového systému v dobrej kondícii. Tento cvik aktívnou hyperemizáciou paravertebrálneho svalstva dostatočnou intenzitou zaraďujem medzi cielené cviky proti osteoporóze z inaktivity na posteli.
Súhrn
Autor uvádza svoje skúsenosti z aplikácie pohybovej liečby na geriatrickom oddelení u pacientov celkom či prevažne upútaných na lôžko.
Vybraný súbor jednoduchých, technicky a námahavo nenáročných, ale účinných cvikov na posteli doporučuje využívať širšie i v paliatívnej starostlivosti nielen v nemocniciach ale i pri domácej ošetrovateľskej starostlivosti.
Na tabuľke je sedem cvičení. Každé cvičenie má svoje neurofyziologické, hemo- a lymfo cirkulačné ako aj hemorheologické zdôvodnenie a indikáciu.
Kľúčové slová: Paliatívna starostlivosť, Pohybová liečba, Imobilizačný syndróm