MUDr. Richard HRUBÝ, MUDr. Eva ŠIMOVÁ, NsP Žilina
Bolesť je jedným z najčastejších príznakov zhubného nádorového ochorenia. Zo skúseností môžeme povedať , že veľká časť onkologických pacientov udáva bolesť a 90% pacientov s pokročilou formou zhubného ochorenia bolesťou trpí .Bolesť priamo spôsobuje malígny nádorový proces .Chronickú bolesť podľa vzniku môžeme charakterizovať.
Charakteristika chronickej bolesti
: a) somatická b) viscerálna c) neuropatická d) sympatikom udržiavaná bolesť |
Liečbou chronickej bolesti sa zaoberá paliatívna rádioterapia .Jej hlavným cieľom je zbaviť alebo zmierniť u pacienta bolesť vyvolanú pokročilým alebo diseminovaným nádorovým ochorením.
Paliatívna rádioterapia má svoje špecifické postavenie
Paliatívna
rádioterapia - špecifickosť : A) rádiosenzitivita zhubného nádoru (histol. verifikovaný) B) celkový stav pacienta C) lokálne pôsobenie rádioterapie D) druh použitého žiarenia E) radiačná technika , režim a dávka |
Cesioterax 3N , Chisobalt , Lineárny akcelerátor Varian
Lineárny akcelerátor je prístroj z možnosťou voľby fotonového žiarenia pri energii 6 a 18 MeV alebo elektrónového žiarenia 6,9,12,18 MeV. V paliatívnej rádioterapii sa uplatňuje pri liečbe metastatickej choroby rôznych lokalizácií vďaka možnosti voľby energie žiarenia -tým i hĺbky a veľkosti ožarovacieho objemu.
Dávka - závisí od typu nádoru , pri kostných mts je to 10x3 Gy TD 30 Gy, pri výrazných bolestiach a rýchlej progresii nádoru 5x4 Gy TD 20 Gy. Dávku môžeme i zvýšiť je limitovaná toleranciou okolitého zdravého tkaniva.( zohľadňujeme toleranciu miechy) Pri hepatálnych mts je dávka nižšia 25 x 1,5-1,8 Gy do TD 30 -36 Gy.
Režim -najčastejšie používaná je rádioterapia s konvenčnou frakcionáciou – ožarovanie dávkou 2 Gy na frakciu (jeden ožiar ) 5 ožarovacích dní v týždni.
Záver:
Paliatívnu rádioterapiu považuje súčastná algeziológia za najvhodnejší spôsob navodenia rýchleho a častokrát dlhotrvajúceho útlmu bolesti.