MUDr. Jana HAĽKOVÁ, MUDr. Katarína HALEČKOVÁ
ORL oddelenie, NsP Žilina
Otalgia je príznakom vyvolaným jednak samotným ochorením ucha, alebo sa do ucha prenáša pri ochoreniach iných vzdialených orgánov.
Bolesť v uchu pri ochorení ucha býva spojená so zápalom zvukovodu, ušnice - folikul, furunkul, flegmóna. Bolesť býva vystupňovaná dotykom alebo tlakom na ušnicu. Taktiež cudzie telesá bývajú veľmi bolestivé. Pri akútnom zápale stredného ucha býva otalgia veľmi silná, vystupňovaná hlavne v noci, pri kýchaní, alebo smrkaní. Taktiež chronické otitídy sú spojené s otalgiou pri ich akútnych exacerbáciách. Komplikácia akútnej alebo chronickej otitídy - mastoiditída je spojená s pulzujúcou bolesťou spolu s palpačnou citlivosťou mastoidu.
Pomerne často však k otolaryngológovi prichádzajú pacienti, ktorí si sťažujú na bolesti ucha a jeho okolia, ale pri otoskopickom vyšetrení je nález negatívny, alebo sa zistia len minimálne zmeny, ktoré otalgiu nevysvetľujú. I pri otoskopicky negatívnom náleze nemožno bolesť bagatelizovať, pretože pôvod ťažkostí môže byť v zatiaľ nerozpoznaných zmenách okolitých orgánov. Patrí sem aurikulárna forma neuralgie n. glosofaryngei, Costenov syndróm, osteochondróza cervikálnej chrbtice, vzácne arteritis temporalis a nemenej častá otalgia je spôsobená neuralgiou n. trigemini, ktorej diff. dg patrí do rúk neurológov.
Ušná forma neuralgie n. glosopharyngei môže byť esenciálna - postihujúca inervačnú zónu n. glosofaryngei - zvukovod, bubienok, niekedy i ušnicu. Bolesť je paroxyzmálna, pálčivého, rezavého charakteru, rovnaký ako u hltanovej formy neuralgie.
Sekundárna neuralgia n. glosopharyngei je spôsobená pri rôznych patologických zmenách v hltanovej bránke, nosohltane. Vážnou príčinou neuralgie je carcinom nosohltna, ktorý sa dlho môže prejavovať len ušnými príznakmi, hlavne bolesťou, prevodovou nedoslýchavosťou. Preto pri otalgiách s negatínym alebo nevýrazným otoskopickým nálezom je nutná sluchová skúška a podrobné vyšetrenie nosohltana.
Mimoušného pôvodu je i otalgia pri tzv. Costenovom syndróme. Pod týmto pojmom rozumieme dysfunkciu čeľustného kĺbu, ktorá sa vyskytuje u bezzubých pacientov a u pacientov, ktorým chýbajú moláre. K ušným prejavom tohto syndrómu patrí: otalgia, pocit zaľahnutého ucha, tinnitus, prechodné alebo trvalé zníženie sluchu, závrate, hypersalivácia. Costen to vysvetľoval tlakom vysunutej hlavice kĺbu na chordu tympani, na Eustachovu trubicu a na n. auriculotemporalis. Príčinou môže byť i rozrušenie kostnej priehradky tympanálnej alebo kĺbnej jamky tlakom hlavice dolnej čeľuste. Bolesti vznikajú a provokujú sa pri jedle spolu s ostatnými prejavmi hore spomínanými.
Pri osteochondróze cervikálnej chrbtice môže byť maximum bolestí pociťované v spánkovej oblasti, retroaurikulárne v bradavkovitom výbežku.
Veľmi vzácne ochorenie s ušnými prejavmi je arteritis temporalis. Ochorenie sa vyskytuje v šiestom-siedmom decéniu. Dominujúcim príznakom je bolesť temporálnych artérií a príslušného okolia. Jedná sa o celkové ochorenie a preto medzi prvými príznakmi je nechutenstvo, slabosť, únava, difúzne bolesti svalov. Pomerne náhle sa objaví preaurikulárna bolestivosť, ktorá sa zintenzívňuje. Vystreľuje prevážne do záhlavia, môže sa šíriť i supra a infraorbitálne, je kolísavej intenzity. Kresba spánkových artérií je vystupňovaná, na pohmat sú tuhej konzistencie a značne bolestivé. Koža nad nimi je začervenalá, pulzácia tepien znížená, pridružujú sa trofické zmeny na koži. Bolesti vyžarujú do ušného lalôčika a retroaurikulárne.
Diferenciálna diagnóza otalgie tak ponúka široké spektrum ochorení, ktorých terapiu v našej prednáške nerozoberáme, a ktorá patrí do rúk toho ktorého odborníka.