Logo SSŠLB  

SlovenskÁ spoloČnosŤ pre ŠtÚdium a lieČbu bolesti 
                   
Domov    I A S P   E F I C   S S L B   Algeziologické ambulancie   Osvetová kampaň o bolesti
                       
 
 
 

 

Vážení kolegovia, milí priatelia!

MUDr.Igor Martuliak, PhD., h.doc.Všetko, čo raz začne, iste raz aj skončí, alebo aspoň zmení podobu. Toto sa stalo aj s našim Spravodajom SSŠLB, ktorého posledné číslo práve čítate. Na svojom zasadaní sa výbor Slovenskej spoločnosti pre štúdium a liečbu bolesti dňa 7.12.2007 uzniesol na zmene publikovania informácií spojených s činnosťou SSŠLB, ktoré už v tomto roku budú uverejňované v novom oficiálnom časopise našej odbornej spoločnosti s názvom “Paliatívna medicína a liečba bolesti“. Ide o časopis, ktorý vznikol na podnet viacerých členov SSŠLB a bude plniť úlohu printového média pre publikovanie odborných článkov, názorov a komentárov s tématikou liečby bolesti a paliatívnej medicíny. Tak ako časopis BOLEST našich českých kolegov tak aj toto naše nové odborné periodikum bude (spolu s „Bolesťou“) bezplatne distribuované všetkým členom SSŠLB. Verím, že bude ďalším príspevkom k skvalitneniu prísunu hodnotných informácií z odborov algeziológia a paliatívna medicína, ako aj z diania v našej odbornej spoločnosti.

Tieto informácie poskytoval Výbor členom Spoločnosti už od jej založenia v roku 1992 v podobe tzv. Listov členom, ktoré písala naša prvá predsedníčka Dr. Kulichová. Od februára 1998 tento nepravidelník začal pod taktovkou redakčnej rady vychádzať v novom šate s názvom Spravodaj SSŠLB profesionálne tlačený s novým logom Spoločnosti a s novou grafickou úpravou na kriedovom papieri. Za obdobie rokov 1997 až 2007 vyšlo takto 29 čísel (4 aj s anglickou mutáciou), a to 20 pod mojou redakciou a 9 pod velením Dr. Šujanovej a Dr. Hasarovej. Mohli ste sa dozvedieť o zasadaniach výborov, dianí na slovenskej i medzinárodnej pôde liečby bolesti, pozvánkach na Dialógy o bolesti, Letné stretnutia algeziológov a iné odborné a spoločenské akcie ako aj ich hodnoteniach, predstavili sa nám mnohé pracoviská liečby bolesti, odborné články z našej i zahraničnej tlače, dozvedali sme sa o plánovaných kongresoch a vedeckých podujatiach a o mnohých iných dôležitých informáciách. Myslím, že tieto Spravodaje sa výraznou mierou podieľali na kreovaní a organizácii chodu našej spoločnosti a samozrejme na informovaní Vás, členov Slovenskej spoločnosti pre štúdium a liečbu, o jej vývoji, starostiach i radostiach.

Život ide ďalej, nás tohto roku čakajú už 16. Slovenské a X. Česko – slovenské dialógy o bolesti, ďalšie kongresy, semináre, kurzy a atestácie v našom subšpecializačnom odbore, ako aj veľa boľavých pacientov s množstvom námahy, ale snáď aj príjemného pocitu uspokojenia pri ich liečbe. Zrejme sa nám konečne koncom apríla podarí zorganizovať aj prvý „Deň subkatedry algeziológie“ s predpokladanou témou “Komplikácie v algeziologickej praxi“. Tento rok je tiež rokom volieb do výboru SSŠLB, ktoré sa budú konať korešpodenčne v prvom polroku. Prosím Vás, aby ste sa ich všetci povinne zúčastnili a volili predovšetkým aktívnych mladších kolegov z radov algeziológov, ktorí sa liečbe bolesti skutočne venujú.

Tiež si Vás dovolím už opakovane požiadať o aktívnu účasť na našich kongresoch, aby ste viac prednášali, publikovali a vôbec prezentovali svoje skúsenosti z oblasti medicíny, ktorej sa všetci venujeme. Pre viacerých z nás je potrebné pracovať na svojom vedeckom, prípadne pedagogickom raste získavaním príslušných titulov a hodností. Bol by som rád, aby svoju činnosť zaktivizovali aj jednotlivé krajské skupiny algeziológov, organizovali regionálne semináre, odborné stretnutia aj v spolupráci s inými špecialistami, ktoré by snáď aj mohli prerásť do algeziologických akcií nadregionálneho významu. Len tak môže náš odbor naďalej kontinuálne rásť. Majte pritom, prosím, na zreteli, že tento rok je IASP vyhlásený za rok boja proti bolesti u žien. Vďaka financiám, získaných z edukačného grant nášho generálneho partnera, už v tomto roku uhradíme pobyty viacerým našim najaktívnejším členom Spoločnosti na zahraničných kurzoch a kongresoch.

Vážené kolegyne, kolegovia! Celý náš Výbor SSŠLB, ako aj redakčná rada Spravodaja, sa s Vami touto formou poskytovania informácií lúči. Pokračujeme ďalej v podobe nášho vlastného odborného časopisu, ktorého prvé číslo si už za krátky čas budete môcť prečítať. Teším sa na našu ďalšiu spoluprácu a príjemné stretnutia s Vami. S pozdravom  Váš    Igor Martuliak

 

2. Pozvánka na XVI. SLOVENSKÉ DIALÓGY O BOLESTI

Vážení priatelia,

            v mene výboru Slovenskej spoločnosti pre štúdium a liečbu bolesti i v mene svojom Vás pozývam na XVI. SLOVENSKÉ DIALÓGY O BOLESTI.

            Medzinárodná spoločnosť pre štúdium a liečbu bolesti (IASP) rok 2008 zamerala celosvetovo na diagnostiku a liečbu bolesti u žien, preto aj hlavná téma nášho kongresu je venovaná bolesti u žien.

             Po vydarených IX. Česko-slovenských a XV. Slovenských dialógoch o bolesti vo Vysokých Tatrách máme možnosť sa znovu stretnúť v metropole severného Slovenska - v Žiline, kde Vás srdečne pozývam. Verím, že program, ktorý sme pre Vás pripravili, Vás zaujme a obohatí o nové poznatky v liečbe bolesti a miernení utrpenia našich pacientov.

            Teším sa na naše spoločné stretnutie.

MUDr. Dušan Broďáni, PhD.

predseda organizačného výboru

 

3. Dysmenorhea

Voľný preklad podľa: PAIN Clinical Updates, Vol. XV, Issue 8, nov.2007

Bolesti počas menštruácie postihujú 40-90% žien. Napriek ich vysokej prevalencii je ich patofyziológia a súvislosť s inými bolestivými syndrómami stále nie celkom jasná. Dysmenorhea sa historicky rozdeľuje na dve kategórie: primárna a sekundárna. Primárny dysmenorhea je menštruačná bolesť bez patológie v oblasti panvy s typickým začiatkom po začatí menštruačného cyklu. Bolesť pri primárnej dysmenorhee sa vyskytuje počas menses a trvá 2-3 dni. Sekundárna dysmenorhea je menštruačná bolesť pri známej patológii (lézie uteru alebo ovárií), objavuje sa aj niekoľko rokov po začatí menštruačného cyklu. Začína 1-2 týždne pred menses, pretrváva počas neho a trvá niekoľko dní. Śtúdie v Taliansku nepotvrdili spojitosť medzi prítomnosťou leiomyómu a vyšším výskytom dysmenorhey. Rozdiel medzi primárnou a sekundárnou dysmenorheou môže však byť nápomocný pri rozhodovaní o terapeutickom prístupe, keďže asi bude rozdiel v senzitivite k bolesti medzi týmito dvoma skupinami.

Dysmenorhea sa často vyskytuje v spojení so somatickými ťažkosťami, zmenami nálad a zmenami správania. Premenštruačný syndróm označuje somatické ťažkosti a premenštruačné dysforické ochorenie charakterizuje emocionálne zmeny predchádzajúce menses.

U mnohých žien majú symptómy dysmenorhey výrazný vplyv na kvalitu života, aspoň počas jednej časti mesiaca. Švédska štúdia sledovala absenciu mladých žien kvôli dysmenorhee a zistila, že 1/3 až 1/2 absentuje v škole alebo v práci aspoň raz a 5 - 14% častejšie.

Epidemiológia

Dysmenorhea sa zvyčajne klasifikuje na miernu, strednú a silnú podľa intenzity bolesti, vplyvu na schopnosť pracovať a potreby analgetík. Primárna dysmenorhea sa vyskytuje najčastejšie u 20- ročných, prevalencia klesá s vekom. Rozdiely podľa etnických a kultúrnych vplyvov na dysmenorheu nie sú celkom známe.

Rizikové faktory

Systematický prehľad rizikových faktorov na dysmenorheu podľa Latthe et al. udáva nasledujúce: mladší vek, nízky BMI (body mass index), fajčenie, skoré menarché, dlhšie obdobie krvácania , pridružené perimenštruačné telesné ťažkosti, infekcie v oblasti panvy, predchádzajúca sterilizácia, somatizácia, psychologické zmeny, sexuálne zneužitie. Viacnásobné tehotenstvá, stabilné vzťahy, fyzické cvičenie, konzumácia rýb a užívanie orálnych kontraceptív naopak pôsobí protektívne.

Primárna dysmenorhea má mnoho pridružených somatických komorbidít, ako je nauzea, vracanie, hnačka, únava a pocit predráždenia.. A zasa mnoho idiopatických bolestivých stavov ako je dráždivé črevo, bolestivý močový mechúr, fibromyalgia často koexistujú s primárnou dysmenorheou.

Charakteristika

Bolesť pri dysmenorhee býva popisovaná ako krampi alebo kolika v suprapubickej oblasti, ktorá môže vyžarovať do lumbosakrálnej oblasti alebo na prednú plochu stehna. Pri primárnej dysmenorhee bolesť začína so začiatkom menštruačného krvácania a trvá 2-3 dni. Pri sekundárnej dysmenorhee bolesť môže začínať pred menštruačným krvácaním a pretrvávať počas neho.

Nálezy fyzikálneho vyšetrenia sa odlišujú od nálezov pri zápalových ochoreniach v oblasti panvy. Palpácia cervixu a adnex nebýva zjavne bolestivá.

Patofyziológia

Zápalové zmeny v okolí uteru počas menštruačného krvácania sa považujú za primárny mechanizmus dysmenorhey, avšak senzitizácia CNS, podobná ako je popisovaná pri fibromyalgii a migrenóznej bolesti hlavy, hrá tiež dôležitú plohu.

Primárna dysmenorhea sa vyskytuje fixne viazaná na ovulačný cyklus. Súčasný výskum potvrdzuje, že klesajúce hladiny progesterónu v neskorej luteálnej fáze počas endometriálneho olupovania ovplyvňujú inhibíciu produkcie arachidónovej kyseliny, ktorá sa následne metabolizuje cyklooxygenázou 2 na eikosanoidy. Štúdie s eikosanoidmi poukazujú, že zvýšené hodnoty týchto biologicky aktívnych lipidov sú hlavnou príčinou dysmenorhey, zvyšujúc hyperalgéziu a inflamačnú bolesť. Prostaglandíny E2 a PGF2 vedú ku vazokonstrikcii, ischémii a hypoxii uteru, čo vedie k hyperaktívnym myometriálnym kontrakciám spojeným s hnačkou, nauzeou a vracaním.

Sekundárna dysmenorhea.

Ak sa dysmenorhea vyskytuje v neskoršom veku, býva spojená s abnormalitami v oblasti panvy, napr. chronickou pelvickou bolesťou, dyspareuniou, metrorhagiou, zápalovými ochoreniami v oblasti panvy, leiomyómom, ovariálnymi cystami, intrauterínnymi polypmi alebo adhéziami, intrauterínnymi telieskami, a najčastejšie endometriózou. Existujú aj neurálne a hormonálne príčiny sekundárnej dysmenorhey.

Liečba

Nesteroidové antiflogistiká

V 80. rokoch sa NSA stali najčastejšie užívanými liekmi na dysmenorheu, tým že blokovali COX metabolizmus a redukovali hladiny periférnych prostaglandínov, hlavne PGE2. Pravdepodobne ovplyvňujú aj dráhy bolesti v mieche. Veľké randomizované, kontrolované štúdie potvrdili, že NSA ako naproxen, ibuprofen a mefenamová kyselina zabezpečujú rýchlu úľavu bolesti pri dysmenorhee v porovnaní s placebom.

NSA sa odporúča užiť 24-48 hodín pred očakávaným začiatkom menses s cieľom inhibície tvorby prostaglandínov a pokračovať v užívaní počas 3-5 dní. Bežné nežiaduce účinky pri intermitentnom užívaní NSA sú nauzea, vracanie, hnačka ale aj účinky na nervový systém, ako bolesti hlavy, ospalosť, závraty, sucho v ústach. Zvýšená opatrnosť je potrebná u pacientov s kardiovaskulárnymi a renálnymi ochoreniami, keďže môžu zhoršovať hypertenziu. Prolongované užívanie NSA, aj mimo menštruačnej fázy je spojené so známym rizikom vzniku žalúdočných vredov kvôli strate COX1 mediovanej cytoprotekcie, ktorá sa môže vyskytnúť u 15-30% pravidelných užívateľov.

Hormonálna liečba

Indukcia anovulácie pomocou hormonálnej liečby sa využíva aj na liečbu dysmenorhey. Kombinované orálne kontraceptíva obsahujúce estrogen a progestin tlmia hyperaktívnu myometriálnu aktivitu inhibíciou ovulácie, redukciou menštruačného krvácania a poklesom COX2 hladín v endometriu počas menštruácie a kontrolou tvorby prostaglandínov. Kombinovaná liečba orálnymi kontraceptívami a NSA sa považuje za liečbu prvej línie u žien s primárnou a sekundárnou dysmenorheou. Možné nežiaduce účinky pri užívaní kombinovaných orálnych kontraceptív sú nauzea, vracanie, bolesti hlavy, napätie v prsníkoch a nízke riziko (4/100.000) venóznej trombózy vedúce k možnej pľúcnej embólii alebo srdcovému infarktu. Pre ženy, ktoré sa chcú vyhnúť dennému užívaniu tabliet, existuje alternatívna hormonálna liečba- levonorgestrel- uvoľňujúci intrauterínny systém, ktorý uvoľňuje derivát progestínu priamo do endometria. Orálne progestíny (medroxyprogesteronacetát) možno tiež použiť na indukciu anovulácie). Injekčné kontraceptívum- depotný medroxyprogesteron acetát, podávaný každé 3 mesiace môže tiež navodiť anovuláciu na 7-9 mesiacov po intramuskulárnom podaní a tak signifikantne ovpylvniť dysmenorheu.

Chirurgia

Chirurgické postupy, vrátane transsekcie pelvického nervu a extirpácie pri endometrióze alebo leiomyóme možno zvažovať po zlyhaní medikamentóznej liečby. Z Cochranovej metaanalýzy kontrolovaných štúdií využívajúcich transsekciu nervu vyplýva, že nie je dostatočne priekazná úľava bolesti po týchto procedúrach.

Alternatívna liečba

Niektorí pacienti vyskúšajú aj tradičnú medicínu. Publikované skúsenosti s vitamínmi a doplnkami minerálov vykazujú mierny benefit pri užívaní magnesia a vitamínu B1 pravdepodobne ovplyvnením produkcie prostaglandínov, aj keď je potrebný ešte ďalší výskum na potvrdenie ich účinnosti. Malé štúdie poukazujú na to, že omega 3 mastné kyseliny z rybieho tuku potláčajú intenzitu menštruačnej bolesti. Môžu sa vyskytnúť nežiaduce účinky ako nauzea a exacerbácia akné.

Transkutánna elektrická nervová stimulácia a akupunktúra sú minimálne invazívne formy lokálnej nervovej stimulácie na úľavu bolesti pri dysmenorhee. Mechanizmus účinku TENS je pravdepodobne prostredníctvom elevácie prahu bolesti a stimulácie uvoľňovania endorfínov. TENS pravdepodobne účinkuje zvýšením krvného prietoku v utere a redukciou ischémie myometria. Akupunktúra excitáciou nervových vláken a vplyvom mediátorov serotonínu a endorfínov inhibuje senzitivitu na bolesť. Niektoré klinické štúdie vykazujú lepší efekt vysokofrekvenčnej TENS.

Záver

Dysmenorhea je pravdepodobne dosť podceňovaným modelom na pochopenie patofyziológie viscerálnej bolesti. Hoci väčšina žien má úľavu bolesti po užití farmák, ženy, ktoré sú rezistentné na medikamentóznu liečbu predstavujú vysoko- rizikovú skupinu na rozvoj iných bolestivých syndrómov. Behaviorálne a komplementárne postupy liečby vyžadujú ďalšie štúdie na potvrdenie ich účinnosti.

MUDr. Hedviga Jakubíková -ACHB Prešov

 

4. Zápisnica – z pravidelného stretnutia výboru SSŠLB Martin – december 2007

Zasadanie výboru sa konalo na Ambulancii bolesti v Martine dňa 7.12.2007.

  • Vyhodnotenie X. čs.. slovenských dialógov bolesti na Štrbskom Plese - MUDr. Hasarová. Výbor hodnotí kongres ako vynikajúci po odbornej aj spoločenskej stránke.
  • Na výbore sme prerokovali finančnú podporu sesterskej sekcii – SAS, preplatenie cestovných nákladov, aktívnu účasť na vzdelávacích aktivitách, preplatenie kongresového poplatku a iných aktivít na základe návrhu ich výboru po schválení našim odborným výborom.
  • Príprava XVI. slovenských dialógov o bolesti v Žiline – 13.-14.jún 2008 – MUDr. Broďáni – hotel je zaistený, tiež platby za ubytovanie. Je pripravený rámcový program – piatok registrácia, slávnostný úvod, Grunnethal – welcome party, galavečer Janssen Cilag
  • Všetky informácie budú uvedené na webovej stránke ww. pain.sk. Odsúhlasený registračný poplatok pre lekárov 600Sk, pre sestry 200 Sk. Hlavná téma kongresu – Bolesť u žien.
  • Výbor sa zaoberal kritériami kvality – vzali sme na vedomie navrhnuté kritéria hlavným odborníkom.
  • Spravodaj SSŠLB – časopis Paliatívna medicína a liečba bolesti – MUDr. Kulichová.
  • Výbor sa dohodol na príprave posledného čísla Spravodaja na začiatok r. 2008. Časopis Paliatívna medicína a liečba bolesti bude zasielaný všetkým členom SSŠLB zdarma a stane sa oficiálnym časopisom spoločnosti. Je potrebné dohodnúť logo oficiálneho sponzora SSŠLB v novom časopise s firmou Janssen Cilag – poverený MUDr.Martuliak.
  • V redakčnej rade časopisu bude zodpovedná MUDr. Hasarová za zverejňovanie informácii za SSŠLB.
  • Voľby do výboru – poverená MUDr. Salamonová, aby preverila na SLS okolnosti okolo volieb do výboru SSŠLB. Voľby do výboru by mali prebehnúť do júna 2008.
  • Sekcia paliatívnej starostlivosti SSŠLB – MUDr. Jakubíková je kooptovaná výborom
  • SSŠLB pre znovu-oživenie činnosti sekcie paliatívnej starostlivosti – zatiaľ je v sekcii 50 členov. Momentálne prebieha príprava volieb. MUDr. Jakubíková bude informovať výbor o priebehu volieb do sekcie paliatívnej starostlivosti.
  • Platby do IASPU – členom SSŠLB bude zaplatené členstvo do IASPU – všetci členovia výboru a aktívni členovia – Hasarová, Šujanová, Broďáni, Martuliak, Dančíková, Jakubíková, Salamonová, Fabuš, Nemčíková, Mičiaková, Ondrejkovičová, Pastucha a za sekciu algeziologických sestier jej nová predsedníčka ; Rybárová
  • Oficiálnym sponzorom SSŠLB na rok 2008 ostáva firma Janssen Cilag.  Sponzorované aktivity SSŠLB pre mladých členov z edukačného grantu f. Janssen Cilag – EFIC European Pain School at the University of Siena – 3 členovia SSŠLB.
  • Dotazníky o činnosti ambulancii bolesti dostala na starosť MUDr. Dančíková.

Termín ďalšieho výboru – 29.2.2008 v Martine.

Zapísala MUDr. Tatiana Dančíková

5. Upozornenie!

Vážené kolegyne, kolegovia!

V  poslednom čísle nášho Spravodaja chcem Vás upozorniť na zmenu odosielania a spracovania štatistiky/ dotazníkov/ za minulý rok. Ako je uvedené v zápisnici, odosielajte MUDr. Tatiane Dančíkovej, ktorá bola poverená výborom SSŠLB ich spracovaním. Dotazníky aj tentokrát boli odoslané na vaše ambulancie v elektronickej forme. V čase, keď čítate toto číslo Spravodaja, ak niekto z Vás by nemal dotazník v elektronickej forme, obráťte sa na MUDr. Tatianu Dančíkovú- mail.adresa:

Za výbor SSŠLB MUDr.Alena Šujanová

 

 

6. Sekcia paliatívnej starostlivosti

Vďaka angažovanosti prim.MUDr. Križanovej a MUDr. Fabuša začne od r. 2008 vo vydavateľstve Solen vychádzať odborný časopis Paliatívna medicína a liečba bolesti, v prvom roku sú plánované 3 čísla. Verím, že v ňom nájdeme dostatok zaujímavých článkov z problematiky, ktorej sa venujeme.

Členovia sekcie paliatívnej starostlivosti by mali v blízkej dobe obdŕžať od SLS volebné lístky so zoznamom členov sekcie a zvoliť nový výbor. Prosíme všetkých, ktorí sú členmi sekcie, aby sa aktívne zapojili do volieb.

H. Jakubíková

 

7. Oznam

Subkatedra Algeziológie FZŠŠ SZU a jej vedúci MUDr. Igor Martuliak, PhD. h. doc. si Vás dovoľujú pozvať na  odborný seminár s názvom "Deň subkatedry". Bude sa konať vo štvrtok dňa 24.4.2008 v Banskej Bystrici v poobedných hodinách (odborný program, miesto a čas ešte upresníme). Téma: "Komplikácie v algeziologickej praxi". Vaša aktívna, ale aj pasívna účasť je vítaná.

Akcia je určená pre všetkých členov SSŠLB - algeziológov a lekárov so záujmom o liečbu chronickej bolesti. Súčasťou semináru budú aj kredity za aktívnu a pasívnu účasť, ako aj pohostenie a spoločenský program. Kontakt: imartuliak@nspbb.sk, resp. telefonicky: 0905/652 122. Bližšie informácie budú čoskoro uverejnené na www.pain.sk.

 

8.Záver

Ako už v úvodnom preslove zrekapituloval Dr. Martuliak, končí sa jedna etapa v aktívnej práci našej Spoločnosti a pri tejto príležitosti by som chcela pridať niekoľko myšlienok k rekapitulácii. V Spravodaji sme písali predovšetkým o sebe a pre seba. Možno aj preto sme ostali tak trochu osamotení medzi inými medicínskymi odbormi a napriek tomu, že existujeme temer 25 rokov a že neustále vyzdvihujeme potrebu medziodborovej spolupráce, nielen že sme nezískali do svojich radov iných odborníkov, ale často sa stretávame s nepochopením , či dokonca odmietaním samostatného odboru algeziológie zo strany iných kolegov, často aj príbuzných odborov. Aj preto je vskutku úžasné, že vďaka neúnavnej vitalite Dr. Fabuša sa podarilo iniciovať vydávanie vlastného časopisu, o ktorom podľa predstáv vydavateľov aj redakčnej rady už bude možné hovoriť ako o multidisciplinárnom.

Čo teda na záver priať novému časopisu? Veľa hodnotných článkov, plných nových a pre dennú prax zmysluplných informácií, vďačných čitateľov, ale aj nových aktívnych spolupracovníkov z radov všetkých odborov, ktorí liečia pacientov s bolesťou. Dobrú spoluprácu vydavateľov aj redakčnej rady, aby mal nový časopis úspešný štart a dlhý život.D. Hasarová

 

GRÜNENTHAL  oficiálny partner SSŠLB

 

Oficiálny partner SSŠLB

© MUDr.Dušan Broďáni, PhD.                                                                               Aktualizácia: 01.02.2009