|
|
Vážené kolegyne, kolegovia, milí priatelia. V svojich prvých dvoch príhovoroch som čiastočne rekapitulovala činnosť našej algeziologickej spoločnosti a v našom Spravodajovi bola otvorená nová kapitola „Kto sme?“, v ktorej píšu jednotlivé pracoviská liečby bolesti svoju históriu. Napriek týmto konkrétnym údajom bol napísaný list pánu ministrovi zdravotníctva MUDr. Kováčovi, citujem: „upozornenie na absenciu oddelení a kliník zaoberajúcich sa liečbou, výskumom a v neposlednej miere i pregraduálnou a postgraduálnou výučbou algeziológie“. Dovolím si autorov uvedeného listu poopraviť v ich mylných informáciách. Zo štatistických hlásení, ktoré posielate každý rok je známe, že činnosť algeziologických pracovísk je bohatá a všestranná nielen čo sa týka spektra pacientov, ale aj terapeutických postupov. Pri mnohých ambulanciách existuje denný stacionár, kde sa robí infúzna liečba aj špeciálne anestéziologické postupy. Niektorí algeziológovia majú na svojich materských oddeleniach k dispozícii lôžka pre algeziologické účely. Naviac súčasťou centra bolesti v Banskej Bystrici je lôžkové oddelenie so 4 vlastnými lôžkami, ktoré slúžia pre nastavenie pacientov na analgetickú liečbu aj na upresnenie spornej diagnózy bolesti. Čo sa týka postgraduálnej výučby algeziológie, všetci veľmi dobre vieme, koľko úsilia, umu a energie venovala Dr.Kulichová algeziologickým kurzom, aby svojou úrovňou a obsahom zodpovedali štandardám IASP. A myslím, že výsledky sú zjavné, čo koniec-koncov posúdite aj Vy sami. Možno povedať, že od prijatia koncepcie odboru algeziológia v roku 1998 začal výbor pracovať na zriadení subkatedry algeziológie pri katedre anestéziológie a intenzívnej medicíny SPAM. Ťažko povedať, kedy dosiahneme aj tento cieľ, pretože to nezáleží len od nás. Pregraduálna výučba algeziológie prebieha na LF UK v Martine už niekoľko rokov formou nepovinných seminárov a v štádiu jednania s Doc. MUDr. Bernadičom boli algeziologické prednášky aj na LF UK v Bratislave. Myslím si, že každý, kto sleduje dianie v našej spoločnosti vie, že postupné etablovanie sa algeziológie na Slovensku je zásluhou malej skupiny ľudí zomknutých okolo výboru SSŠLB. Znamená to obetovať čas, um, energiu a často aj vlastné financie pre spoločnú vec. Tento list chápeme ako výraz určitej nekorektnosti už aj preto, že výbor o všetkých aktivitách a problémoch, ktoré rieši informuje prostredníctvom tohto Spravodaja všetkých členov SSŠLB. Súhlasíme s tým, že je potrebné doriešiť ešte veľmi veľa problémov a že tempo ich riešenia nie je vždy podľa našich aj Vašich predstáv. V tomto období je v popredí nášho úsilia zriadenie subkatedry, menovanie hlavného odborníka, jednanie s poisťovňami a príprava III.Česko-slovenských dialógov o bolesti. Tento program je časovo veľmi náročný a vítaná je každá pomocná ruka. Rozhodne by bolo lepšie spojiť úsilie a možnosti všetkých členov do spoločného koordinovaného postupu, ako hrabať každý osve na vlastnom piesočku. Darina Hasarová
|
|
Výbor SSŠLB sa v novom roku 2001 zišiel iba jedenkrát, a to dňa 12. januára v Martine. Prejednali sa niektoré problémy, a to hlavne organizácia 3. Česko-Slovenských dialógov o bolesti, ktoré poriada naša SSŠLB na budúci rok v Bratislave, výsledky finančného hospodárenia SSŠLB, problémy s jednaním so zdravotnými poisťovňami a MZ SR vrátane ťažkostí so zriaďovaním subkatedry algeziológie, zriaďovanie internetovej stránky našej algeziologickej spoločnosti, atď. Najbližšia schôdza Výboru SSŠLB bude dňa 30.3.2001 o 11,00 hod. v ACHB v Žiline.
|
|
3. Deklarácia Európskeho parlamentu o bolesti MUDr. Marta Kulichová, CSC.: Informácia o zahraničných aktivitách V rámci iniciatívy EFICu „ Europe Against Pain“, o ktorej sa diskutovalo na zasadaní Výboru EFICu v Nice v septembri 2000, sa Executive Board rozhodol pripraviť „deklaráciu“ o bolesti ako dôležitom zdravotníckom probléme. Cieľom je presadiť, aby deklaráciu zaradil Európsky parlament do svojej zdravotníckej politiky. Deklarácia bude publikovaná v nasledovnom znení: Deklarácia Európskeho parlamentu (EP) o bolesti ako najväčšom zdravotníckom probléme. „Bolesť je najväčším zdravotníckym problémom v Európe. Zatiaľ čo akútnu bolesť môžeme považovať za symptóm ochorenia alebo poranenia, chronická a návratná bolesť je špecifickým zdravotníckym problémom, samostatnou chorobou v plnom význame slova“. Komentár: Akútna bolesť sa spája s poranením či operáciou, je signálom, ktorý upozorňuje mozog na prítomnosť škodlivého stimulu a/alebo hroziaceho poškodenia. Akútna bolesť je teda užitočným adaptačným signálom, upozorňuje organizmus na nebezpečie, signalizuje potrebu utiecť alebo vyhľadať pomoc. Akútna bolesť vzniká v priamo dôsledku aktuálneho poškodenia, racionálne ju klasifikujeme ako symptóm aktuálneho poranenia či ochorenia. U mnohých pacientov však bolesť pretrváva dlho potom, čo tento signál stratil svoju užitočnosť, dokonca dlho potom, čo vyvolávajúce poškodenie skončilo. Chronická bolesť u týchto pacientov pravdepodobne nie je vo vzťahu k priamemu poškodeniu iniciálnym poranením či ochorením, ale skôr následkom sekundárnych zmien, ktoré sú v samotnom detekčnom systéme bolesti. Naviac, chronická bolesť má rozdielne psychologické mechanizmy ako bolesť akútna, chronická bolesť sa stáva urgentnou ako komplex fyzikálnych a psychosocialnych zmien, ktoré sú integrálnou súčasťou problému chronickej bolesti a predstavujú ďalšie veľké bremeno pre pacienta s bolesťou. Patrí sem:
Prevalencia chronickej bolesti: Hoci v Európskej únii nie sú k dispozícii jednoznačné epidemiologické štúdie, chronická bolesť je jednoznačne veľmi rozšíreným ochorením. Posledný rozsiahly výskum v UK informuje, že približne 50% dospelých obyvateľov trpí jednou alebo viacerými chronickými bolesťami a 16% z nich má veľmi silné bolesti. Počty sú neporovnateľne vyššie u vyšších vekových skupín (Alison et al. Lancet 354(1999) 1248-52). Mnoho ďalších štúdií potvrdzuje tento záver. Najrozšírenejšie chronické bolesti sú bolesti chrbta, artritídy a opakujúce sa bolesti hlavy (vrátane migrény), sú často považované za normálnu súčasť života. Hoci málo ľudí zomiera na bolesť, mnohí zomierajú v bolesti, a ešte viac ich žije v bolesti. Sociálne náklady a cena chronickej bolesti: Zatiaľ čo akútna bolesť je podľa definície krátkym a ohraničeným procesom, chronická bolesť sa stáva dominantou pacientovho života, dokonca ovplyvňuje aj jeho rodinu, priateľov a zdravotníkov. Chronická bolesť nepredstavuje len ťažkú ujmu na kvalite života trpiaceho, ale prenáša sa aj na jeho okolie, je veľkou finančnou záťažou na mnohých úrovniach. Patrí sem:
Chronická bolesť stojí spoločnosť porovnateľnú čiastku financií jako nádorové a kardiovaskulárne ochorenia V prípade, že EP vydá deklaráciu o chronickej bolesti ako o závažnom zdravotníckom probléme, samostatnej chorobe sa prejaví nasledovne: Význam chronickej bolesti ako epidémie ľudského utrpenia a finančnej záťaže spoločnosti je dobre známa algeziológom. Avšak, nie je tomu tak v širokej zdravotníckej obci, verejnosti a spoločnosti vôbec. Tým, že sa na problém sústredí pozornosť, EP pomôže veľkej populácii trpiacich chronickou bolesťou v celej Európe:
Môj komentár: Hodnotím iniciatívu EFICu za veľmi prospešnú, dáva aj našej odbornej spoločnosti do rúk argument, ktorý nám môže pomôcť pri rokovaniach s MZ a SPAM, aby sa konečne dala realizovať naša koncepcia odboru v praxi a zriadila subkatedra algeziológie. M. Kulichová
|
|
4.Pozvánka na Odborný seminár o bolesti v Žiline Vážení kolegovia! Dovoľujem si Vás pozvať na už VII. ročník krajského postgraduálneho seminára o bolesti – tohoto roku s názvom Nenádorová bolesť a opioidné analgetiká. Konať sa bude v tradičnom termíne dňa 21. júna 2001 o14oo hod, miesto konania bude oznámené na pozvánke. Bude prezentovaných 6, dúfam, že zaujímavých, prednášok odborníkov z ACHB z celého Slovenska. Bude tu prezentovaný aj príspevok o problematike zneužívania návykových látok a opioidných analgetík v liečbe bolesti. Ďalšie podrobnosti dostanete v pozvánke, ktorú Vám zašleme. Odborný seminár bude bez poplatku. Zborník prednášok bude umiestnený na Internete. Kompletné texty prednášok dostanú registrovaní účastníci na diskete priamo počas seminára. Kontaktná adresa: MUDr. Dušan Broďáni, ACHB, NsP Žilina, ul. V.Spanyola 43, 012 07 Žilina, tel.: 089/ 5110 454 alebo E-mail: brodani@opticom.sk. Dovidenia v Žiline. Dušan Broďáni.
|
|
5. Informácia o 5. Letnom stretnutí algeziológov Tak ako každý rok, aj v prvom roku nového storočia budeme mať možnosť neformálne sa stretnúť počas už 5. ročníka Letného stretnutia algeziológov. Nakoľko sa táto akcia stretla v minulom roku s veľmi dobrým ohlasom, aj tohoročné stretnutie bude organizované podobným spôsobom. Bude sa konať znovu na už viackrát overenej Chate IPS v Bystrej pri Brezne. Čiastočný problém je v určení optimálneho termínu. Predošlé ročníky sa poriadali koncom júna, kedy ale viacerí z nás mali už naplánované letné dovolenky. 21. júna je žilinský seminár, pričom viacerí z vás žiadali nedávať termín Letného stretnutia tesne pred alebo po tejto akcii. Prvý júnový týždeň je kongres o liečbe bolesti v Lugano vo Švajčiarsku, 25.mája končí trojdňový kongres anesteziológov v Piešťanoch. Preto jediný možný termín, kedy je Chata IPS voľná je druhý júnový víkend. Preto sa tohoročné Letné stretnutie algeziológov bude konať 8.-10. júna 2001. Ako minulý rok začiatok stretnutia plánujeme na piatok večer a koniec po raňajkách v nedeľu. Cena ubytovania je stále 200 SK na osobu a noc, sobotný obed a večere počas spoločenského večera v piatok a sobotu sú pre členov SSŠLB sponzorsky zabezpečené. Znovu bude možnosť priviesť si aj rodinných príslušníkov – samozrejme podľa počtu prihlásených algeziológov. Podľa záujmu a počtu našich detí môžeme k MDD pre ne v sobotu usporiadať aj kultúrno – športový program. Nakoľko toto číslo Spravodaja chystáme už v januári, podrobnosti programu ešte zatiaľ nie sú dohotovené, nie je isté ani konanie odborného programu. Prihlasovať sa už však môžete (telefonicky, E-mailom, či písomne) na adresu redakcie Spravodaja s uvedením počtu osôb a požiadavok na ubytovanie (koľko nocí a ktoré). Krásne prostrednie Nízkych Tatier a už overená algeziologická družina je zárukou prežitia pekného relaxačného víkendu. Bližšie informácie budú zasielané prihláseným účastníkom – v polovici mája osobne.
|
|
6. Členské do IASP na rok 2001 Na rok 2001 výbor SSŠLB uhradí členské do IASP (po splnení opakovane publikovaných podmienok) týmto kolegom: Dr. I. Martuliak, Dr. S. Fabuš, Dr. Ľ Nemčíková, Dr. Z. Turčániová, Dr. D. Hasarová, Dr. E. Salamonová, Dr. I. Przewlocki, Dr. A Šujanová, Dr. D. Broďáni, Dr. K . Mičiaková, Dr. S. Feketová, Dr. H. Jakubíková. Dr. K Križanová a Dr. O. Sádovská.
|
|
Ambulancia chronickej bolesti NsP Žilina V roku 1992 vznikla v Žiline ambulancia pre liečbu chronickej bolesti z iniciatívy MUDr. Broďániho. Do roku 1995 pracoval len sám lekár bez zdravotnej sestry - 4 hodiny týždenne v jednej miestnosti chirurgického pavilónu. V roku 1995 sa podarilo ambulanciu presťahovať do priestorov liečebne dlhodobo chorých, kde fungovala až do roku 1998 v jednej miestnosti spolu s geriatrickou ambulanciou na 0,5 pracovného úväzku. V tejto dobe spolu s lekárom už začala na 0,5 úväzku pracovať aj zdravotná sestra, ktorá bola spoločná aj pre geriatrickú ambulanciu. V 1998 sme ambulanciu presťahovali do budovy polikliniky, kde stavebnými úpravami postavením priečky na chodbe sme získali spolu 2 miestnosti, ale stále sa nedarilo zvýšiť pracovný úväzok lekára, a to aj napriek stále stúpajúcemu počtu pacientov na ambulancii. Minulý rok - v júli 2000 sme ambulanciu znova presťahovali za plnej prevádzky na iné poschodie polikliniky, kde znova stavebnými úpravami na chodbe sme získali ďalšie miestnosti, takže dnes má ambulancia 2 miestnosti + 2 sme získali opäť stavebnou úpravou chodby. Výzor ambulancie je dielom iniciatívy lekára a sestry, vybavenie ambulancie je v prevažnej miere riešené sponzorsky. Napriek vylepšeným priestorovým podmienkam, ktoré už umožňujú priamo na ambulancii zriadiť stacionár, ako i vyčleniť miestnosť na invazívne techniky, stále sa nedarí zvýšiť pracovný úväzok lekára nad 0,6, a takisto sa nedarí prijať ďalšieho lekára do pracovného tímu. Zdravotná sestra od leta pracuje na ambulancii už na plný úväzok a dva dni v týždni sa venuje len fyzioterapiám pacientov. Ambulancia sa neustále potýka s organizačnými problémami zo stránky NsP vzhľadom na to, že lekár patrí pod OAIM, zdravotná sestra pod polikliniku, ambulancia oficiálne metodicky pod OAIM, ale ako nákladové stredisko pod Rádioterapiu! Tento problém sa pre našich úradníkov javí ako neriešiteľný. Taktiež od samotného začiatku doteraz v prípade výpadku lekára alebo zdravotnej sestry z ambulancie nie je realizovaný oddelením zástup na ambulancii. Na ambulancii pracujeme systémom objednávania pacientov, nakoľko naša spádová oblasť je značne rozsiahla a pacienti sú vození skoro z celého severného Slovenska. Vzhľadom na počet pacientov je objednávacia doba neúmerne dlhá (skoro dva mesiace). Riešenie tohto problému, ktorý by sa dal hravo vyriešiť zvýšením lekárskeho úväzku ako i prijatím ďalšieho lekára a zdravotnej sestry – vedenie materského oddelenia ako i NsP neustále odsúva. Kompetentní veria, že náš entuziazmus je nevyčerpateľný. Veríme, že tento rok sa tento problém už vyrieši, čo je nielen našim prianím, ale hlavne pacientov. Ročne ošetríme do 2 000 pacientov s bolesťou tak nádorovej ako i nenádorovej genézy. V diagnostike bolesti využívame aj dotazníkové formy spolupráce s pacientom. Z liečebných taktík aplikujeme farmakoterapiu, fyzioterapiu reboxom, vákuumterapiu, vibračné masáže, TENS, aplikácie biotronového svetla, anesteziologické techniky od jednoduchých infiltračných až po epidurálne a kaudálne blokády. Pribúdajú pacienti hlavne po operáciách na chrbtici, ktorí už prešli ostatnými oddeleniami od neurochirurgie, neurologie, ortopedie ako i fyzioterapie a končia u nás ako na poslednej stanici... Taktiež pribúda počet pacientov s ťažkými cox- a gon- artrózami, ktorí pre svoju primorbiditu alebo vysoký vek nie sú indikovaní k operačnej liečbe. Pacienti s nádorovým ochorením sú odosielaní častokrát neskoro až vo finálnom štádiu nádorového ochorenia po ukončení onkologickej liečby... a to aj napriek osvete, ktorú aktívne robíme už sedem rokov. Od roku 1995 pravidelne usporadúvame odborné krajské postgraduálne semináre, ktorých sa zúčastňuje priemerne 140-250 lekárov, pričom sa nám darí vydávať kompletné zborníky prednášok pre zúčastnených lekárov, vydali sme aj súbor prednášok za roky 1995-1999 na CD nosiči, minulý rok sme kompletné prednášky aj s prezentáciami umiestnili okrem diskiet aj na internete. Všetky tieto odborné semináre sú pre zúčastnených bezplatné, výdavky sú financované sponzorsky. Tento rok - 21.6. 2001 plánujeme siedmy ročník týchto seminárov, pričom nosná téma bude „Nenádorová bolesť a opioidné analgetiká“. Všetci ste srdečne vítaní, v prípade záujmu kontaktujte buď 089/5110 454 alebo E-mail:brodani@opticom.sk. Dušan Broďáni.
|
|
8. Zo zahraničnej
tlače:
Ako sme už informovali v ostatnom Spravodaji, medzi 374 postermi prítomnými na EFIC kongrese Pain in Europe III v Nice bol prezentovaný i poster MUDr. Marty Kulichovej, CSc. a spoluautorov MUDr. Stanislav Fabuš a MUDr. Mária Schmidtová: The place of continuous epidural blocks in the treatment of chronic non-malignant pain. Ako reakcia na jeho prezentáciu bol predsedom vedeckého výboru kongresu EFIC 2000 prof. H.Breivikom odoslaný oficiálny ďakovný list autorom tohoto posteru. Citujem preklad: “... je mi veľkým potešením Vám oznámiť, že Váš poster bol vybratý ako jeden z 10 najkvalitnejších spomedzi 374 vedeckých posterov prezentovaných na tomto kongrese. Gratulujem....” Ku gratulácii sa pripájame aj my a uverejňujeme tento poster v plnom znení.
The place of continuous epidural blocks in the treatment of chronic non-malignant pain. Marta Kulichová, Stanislav Fabuš, Mária Schmidtová, Pain Relief Unit & Dept.of Anaesth.& Intens. Care, Martin University Hospital, 036 59 Martin, Slovakia Aim of Investigation: The purpose of present study was to evaluate the place, usefulness and safety of of continuous epidural blocks in 206 patients (aged 24-93 years) with chronic non-malignant pain. Methods: In all patients we used epidural 0,125-0,25% bupivacaine, morphine or fentanyl, in 84 patients in combination with clonidine (mean daily dose 107µg), in 101 patients with ketamine (mean daily dose 15 mg). Distribution of the patients according to diagnosis, duration of treatment, incidence of side effects and secondary affections were assessed. Results: The most common diagnosis were painful ischemic disease of lower extremities (44%), back pain (33%) and CRPS typ II (7%). The duration of epidural treatment varied from 1 to 113 days (mean 19). The treatment was safe in 88% of the patients, we observed a few secondary affections: pain in aplication (7%), infection (2%), accidental extraction (3%). The side effects were minimal and easily controlled: drowsiness (1%), hallucinations (6%), vomitus (2%), urinae retention (2%). Conclusion: The terminable continuous epidural blocks are safe and usefull in particular chronic non-malignant pain conditions, but only as a part of an integrated multimodal therapeutic strategy.
|
|
9. Informácie o hlavných odborných akciách
na rok 2001
7. ročník odborného seminára o bolesti v Žiline, 21. júna 2001, Žilina, (hlavná téma: Nenádorová bolesť a opioidové analgetiká), brodani@opticom.sk III. Česko – Slovenské dialógy o bolesti, 13. – 15. septembra 200l, Bratislava Anesteziologický kongres, 23.-25. mája 2001, Piešťany. Congress on Current Treatment of Acute, Chronic and Cancer Pain, Lugano, Switzerland, 1–3 June, 2001, http://www.kenes.com/pain, www.kenes.com/pain, deadline for abstracts: January 15, 2001 11th. European Congress of Anesthesiology (anestézia, analgézia, reanimácia a intenzívna terapia), 5.-9. Júna 2001. Florence, Italy, kontakt: http://www.siaarti.it, www.siaarti.it Pain management in the 21st Century (2nd World Congress of World Institute of Pain), June 29 – 29, 2001, Istambul, Turkey. E-mail: mailto:info@dilan.com.tr, info@dilan.com.tr, http://www.wipain.org, www.wipain.org The Pain in Europe IV. The 4th Congress of EFIC, jeseň 2003, Praha, Česká republika.
|
|
|
|
Takže, vážení kolegovia, to je v tomto prvom čísle Spravodaja SSŠLB všetko. Ako ste si iste všimli, Spravodaj sa stal súčasťou časopisu BOLEST, čo našej Spoločnosti dosť pomohlo (i s úsporou financii). Časopis BOLEST (a preto aj Spravodaj) bude od tohoto roku zasielaný len platiacim člemom SSŠLB, preto prosím všetci dbajte na pravidelné uhrádzanie členského našej Spoločnosti. Ja Vám za redakciu Spravodaja SSŠLB želám všetko najlepšie v novom roku i storočí, veľa zdravia, šťastia i úspechov. Dovidenia v júni na Letnom stretnutí algeziológov ako aj na algeziologickom seminári v Žiline. Za redakciu Spravodaja SSŠLB Váš Igor Martuliak V Banskej Bystrici, 29.1.2001
|