LIEČBA BOLESTI PRI OSTEOPORÓZE A KINEZIOTERAPIA

E. Ďurišová

Reumatologicko - rehabilitačné centrum, NZS, Hlohovec

Princíp vzniku bolesti v kosti nie je zatiaľ presne známy. Stimulované nociceptory prenášajú bolestivé podnety do CNS dvoma typmi nervových vlákien s nerovnakou rýchlosťou vedenia vzruchu, čím sa vysvetľuje fyziologické pozorovanie bolesti ostrej a tupej. Bolesť pri osteoporóze môžeme ovplyvniť liečbou farmakologickou a nefarmakologickými postupmi:

I. farmakologická liečba (1. klasická trojstupňová schéma liečby bolesti kombináciou analgetík neopioidných, opioidných a adjuvantných liekov; 2. kalcitonín; 3. lokálne anestetiká; 4. infúzna terapia s kalciom)

II. nefarmakologická liečba (1. prostriedky fyzikálnej terapie: elektroliečba, mechanoterapia – mobilizačné fasciálne techniky, vodoliečba, svetloliečba... 2. protibolestivá akupunktúra a homeopatia; 3. kinezioterapia).

Pohyb sprevádzaný pravidelným a dlhodobým zaťažovaním kosti je nenahraditeľnou zložkou liečby osteoporózy, kedže piezoelektrickým javom dochádza k dráždeniu osteoblastov, k zosilneniu a prestavbe kostných trámčekov. Uvádzam súbor cvičení kinezioterapie pre pacientov s osteoporózou (cviky izometrické, dýchacia gymnastika, techniky antigravitačnej relaxácie, relaxačné polohy, vstávanie z postele, zo stoličky...) s cieľom zaťaženia kosti pohybom, uvoľnenia paravertebrálnych svalových spazmov,celkového zlepšenia svalovej sily, zlepšenia hybnosti, koordinácie a mechanizmu dýchania s výsledným zmiernením alebo odstránením bolestí hlavne lokality axiálneho skeletu.

 

späť na obsah