KONTINUÁLNE PODÁVANIE MIDAZOLAMU U DETÍ.
Uher M., Pisarčíková, M., Filka,
J., Kurák, M.Jednotka intenzívnej starostlivosti, Pediatrickej kliniky LF UPJS
a FNsP, Košice, SR
MIDAZOLAM, (Dormicum - L. Hoffmann - La Roche) je krátkodobé benzodiazepínové hypnotikum s veľmi rýchlym nástupom účinku. Rýchlo sa metabolicky inaktivuje a má širokú terapeutickú šírku. Metabolizuje sa hlavne v pečeni a vylučuje obličkami. 96 % sa viaže na bielkoviny krvnej plazmy. Jeho výhodou je aj nízka cena.
Na JIS Detskej kliniky FNsP V Košiciach sme od júna 1997 do apríla 1998 podávali midazolam kontinuálne v infúzii 19 x 17 deťom. Súbor tvorilo 8 chlapcov a 9 dievčat.Vekové rozpätie bolo 2 týž. - 8 rokov s hmotnosťou 2,5 kg - 32 kg. 16x boli deti liečené umelou pľúcnou ventiláciou a 2 boli iba orotracheálne intubované (bez potreby UPV). Dávkovanie 1,6 ug/kg /min. - 4,1 ukg/kg/min. (priemer 2 ug/kg/min.). 12 x bol midazolam aplikovaný do CŽK a 11 do perif. cievy (u 4 detí CŽK + perif.). Všetky deti na UPV mali IPPV režim (ventilátor Babylog 1 Dräger, Babylog 8010 Dräger, Baer). Kontinuálna aplikácia: samostatne: 11 x, v kombinácii s phenobarbitalom 4x, v komibinácii s morphinom 3 (morphin kontinuálne v dávke 0,7 ug/kg/min) a v kombinácii s ketamínom 1 x. Celková doba aplikácie midazolamu bola od 8 h do 34 dní. Základná dg.: pneumonia: 9, polytraumy 5, operačný výkon: invazívny výkon: 3, multiorgánové zlyhanie 2, status asthmaticus l.
Počas kontinuálnej infúzie sme nezaznamenali zmeny TK, pulzu v závislosti na midazolame ani zmeny v hepatálnych a obličkových testoch. U žiadneho pacienta nedošlo k predávkovaniu.
Pri odpájaní od UPV sme postupne znižovali dávky podľa klinickej odpovedi, bez podávania flumazelinu a v prípade kombináci sme najskôr znížovali a resp. vysadili morfín, phenobarbital, ketamín. Efekt podávania sme hodnotili podľa klinickej odpovede, v prípade že odpoveď nebola dostatočná, pridávali sme phenobarbital resp. morphin.
Na našich skromných skúsenostiach môžeme konštatovať, že kontinuálne podávanie midazolamu je efektívny spôsob kontinuálnej sedácie, je možné ho kombinovať s opiátmi, s phenobarbitalom aj s analgetikami a nezaznamenali sme nežiadúce účinky ani u hmotnostne nízkych kategórii detí. Hĺbka sedácie je dostatočná, podľa našich skúseností najlepšie kombinovať midazolam s kontinuálnou infúziou morfínu.